top of page

2020 Yılında Dijital Pazarlamanın 10 TrendiDijital dünya büyüdükçe, içerisinde bulunan kitle ve markalar da büyümeye ve değişmeye devam ediyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da bazı pazarlama stratejileri değişecek, yeni trendler pazara hakim olmaya başlayacak. 2020 yılında bu dijital pazarlama trendlerini kaçırmayarak markanızın büyümesini sağlayabilirsiniz.


2020 yılında bizleri bekleyen pazarlama trendleri ne olacak?


1. Çoklu yaklaşımından bütünleşik kanal yaklaşımına


Önceden bir ya da iki kanala odaklanmak gerçekten mantıklı bir yaklaşımdı. Artık bütünleşik kanal pazarlaması geleceğin pazarlama trendlerinin zirvesinde yer alacak.


Mevcut kanalların tamamında bazı denemeler yaptıktan sonra veri analizi yapabilirsiniz. Bu bir dizi temas noktasında daha fazla müşteriye etkileşime girmenizi sağlar. Sonuç olarak bütçenize en iyi getiriye göre gerekli optimizasyonları yapabilirsiniz.


2. Sesli arama yükselişe geçiyor


2020 yılında yapılacak olan aramaların %50’den fazlasının sesli arama olarak yapılacağı düşünülüyor. 33 milyondan fazla cihazın sesli arama yaptığını düşünürsek bu oran mantıklı görünüyor.


Bu durum SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) dinamiklerini de değiştirecek gibi görünüyor.


3. Dönüşüm optimizasyonu çok önemli


HubSpot tarafından yapılan araştırmalara göre web sitelerinde 31-40 arası landing page bulunan şirketlerin, yalnızca 1-5 arası landing page bulunanlara göre 7 kat daha fazla potansiyel müşteriye eriştiği görülmüştür.


İşletmenizin web sitesinde 40’dan fazla landing page varsa olası satışınızı iki katına çıkarabilmektedir.


Yani web sitenizde SEO uyumlu ne kadar fazla içerik bulunursa, potansiyel müşterilere ulaşma ve satış yapma şansınız da o kadar artmaktadır.


4. Pazarlama hunilerinizi oluşturun ve yararlanın


Verdiğiniz reklamlarda bir satıştan daha fazlası vardır. Satış rakamlarınızı artırmak, çapraz satış yapmak ve yaşam boyu sadık müşteri kazanmak gibi şeyleri de kazanmayı göz önünde bulundurmalısınız.


Müşteri yolculuğunu uçtan uca çok iyi tasarlayarak, müşterilerinizin ilgi alanlarına göre harika bir pazarlama hunisi oluşturabilirsiniz.


5. İçerik pazarlaması değişiyor


Dünyada yabancı dillerde içerikler gerçekten inanılmaz boyutlara ulaştı ve artık doygunluk seviyesine gelmek üzere. Ancak Türkiye’de durumlar biraz değişik. İngilizce içeriklerle kıyasladığımızda Türkçe içerik oranı çok düşük miktarda ve hala milyonlarca içeriğin üretilmesine ihtiyacımız var gibi görünüyor.


Bu nedenle her yıl daha fazla içerik üretimi yapan işletmeler diğerlerine göre avantajlı durumunu korumaya devam ediyor.


6. Video içeriği kilit özelliktedir.


Pazarlamanın altın kuralı hala değişmedi. İçerik hala kraldır. Yalnız geçtiğimiz yıl biraz şekil değiştirdi. Artık video içeriği şehrin yeni kralı. İnsanlar videoları daha ilgi çekici buluyorlar ve metin tabanlı makalelerden daha fazla etkileşime giriyorlar. Daha fazla beğeni, daha fazla yorum ve paylaşım yapıyorlar.


E-postalarda ve web sitesinin açılış sayfalarında video kullanmak dönüşüm oranlarınızı ciddi bir şekilde artırabilir.


Video içerikleri, 2020 yılında dijital pazarlamaya hakim olmaya devam edecek. Bu yüzden daha sonra yaparım değil, bir an önce video içerik üretmeyle ilgili çalışmalara başlanması gerekiyor.


7. Görsel aramanın yükselişi devam ediyor


Güncel pazarlama trendlerinden biri de yükselen görsel aramadır. Şu anda Google ve Pinterest görsel aramalar için fazlasıyla yatırım yapıyor. Kamera uygulamaları aracılığıyla yer işaretleyebiliyor ya da nesneleri tanıyabiliyorsunuz. Teknoloji ilerledikçe, bu tamamen kullanıcı deneyimine fayda sağlayacak şekilde değişecek ve modern pazarlamanın büyük bir parçası haline gelecektir.


8. Yapay zeka artık ayrılmaz bir parçamız


Geçtiğimiz yılların bilim kurgusu yapay zeka, günümüzün gerçeği haline geldi ve hayatımızın ayrılmaz bir parçası oldu. İlk başta pazarlamacılar kucaklarını açarak bu gerçeği karşıladılar. Nedenini bilmek zor değil.


Yapay zeka, reklam ve kampanya analizlerinde inanılmaz avantaj sağlıyor. Müşterileriniz hakkında bilgi edinme potansiyelinden yararlanarak, kullanıcı deneyimini geliştirebilirsiniz ve şirketinizin gelirlerini devamlı olarak artırabilirsiniz.


9. Podcast geçmiş değil, gelecektir


Dünyada podcast tüketimi hızla artmaya devam ediyor. ABD’de bir kişi haftada ortalama 5 podcast bölümü dinliyor. Yani neredeyse her gün 1 podcast bölümüne yaklaştı. Ülkemizde hala çok popüler olmasa da, dinleyici rakamları her geçen gün artıyor. Geleneksel medyanın yavaş yavaş bitmeye başladığı bugünlerde radyonun da bundan etkilenmemesi düşünülemezdi.


2020, insanların hareket halindeyken içerik tüketmesini kolaylaştırdığı için podcast pazarlamasının uçuşa geçtiği bir yıl olabilir.


10. Analiz odaklı dijital pazarlama kazanacak


Nasıl yapay zeka verilere dayanıyorsa, analiz odaklı pazarlama da öyledir. Gerçeklik artık kaçınılmaz. Analiz, hem şimdi hem de uzun yıllar boyunca işin önemli bir bileşenidir.


Bu gerçeği benimseyen şirketler gelişmeye devam ederken, reddeden işletmeler sonunda başarısız olacak ve yok olmaya gideceklerdir.


Rekabette iddialı olmak için 2020 trendlerine kucak açın.

Teknolojideki hızlı gelişmeler iş yapma şeklimizi değiştirmeye devam ediyor ve pazarlama trendlerine ayak uydurmak her geçen gün daha da zorlaşıyor.


2020 yılında ülkemizde dijital pazarlama; yazılı içerikler, video içerikleri, yapay zeka ve veri analizleri ile daha fazla dönüşüme uğrayacak gibi görünüyor.


Şimdi bu yeni trendlere katılmanın tam zamanı. Bu yıl bu trendleri çabuk benimseyenlerin kazanacağı çok şey var. Çok geç kalmadan ve işletmeniz rekabetin gerisine düşmeden deneyimlemeye başlayın.


Yazılı içerik pazarlaması, video içerikler ve veri analizleri konusunda BenOkudum İçerik Yönetimi ve Dijital Medya ile hemen iletişime geçebilirsiniz. Dijital pazarlamaya yapacağınız bu yatırımla işletmenizin büyümesinin keyfine varabilirsiniz.


6 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page