Başarılı Bir İçerik Pazarlama Hunisi Nasıl Oluşturulur?

Online satın alma davranışınızı bir düşünün.


Google’da arama yaptıktan sonra karşınıza ilk çıkan siteden mi alışveriş yapıyorsunuz? Yoksa birkaç makale okuyarak önce konuyla ilgili kendinizi bilgilendirmeyi mi tercih ediyorsunuz? Çok büyük bir ihtimalle ikinci kategoridesinizdir.Araştırmalar, B2B alıcılarının %53’ünün bir satıcıyla gerçekten iletişime geçmeden veya nihai bir satın alma kararı vermeden önce üç ila beş içerik tükettiğini gösteriyor. Aynı araştırmada, alıcıların araştırma için harcadıkları sürenin de %37 arttığını söylüyor. Ve bu süre her yıl artmaya devam ediyor.


Alıcılar artık daha zeki ve internet konusunda daha bilgili hale geliyor. İçerik okyanusu gün geçtikçe büyüyor. Zirveye yürümek her zamankinden daha zor hale geldi.


Akıllı işletmeler ve pazarlamacılar bu gerçeğin farkında. Bu yüzden içerik pazarlama stratejileri ve pazarlama hunileri oluşturuyorlar. İçerik pazarlama hunileri, yolculuklarının farklı aşamalarında alıcıları hedeflemek için kullanılıyor ve geri dönüşüm oranı ciddi şekilde artırılıyor.


İçerik pazarlamasının avantajlarından yararlanmak istiyor ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız hiç telaş yapmayın. Güçlü bir içerik pazarlama hunisi oluşturabilmeniz için bilgileri sizinle paylaşacağız.


Ancak önce temelleri paylaşalım.


İçerik pazarlama dönüşüm hunisi nedir?


İçerik pazarlama hunisi, potansiyel müşterileri, ödeme yapan müşterilere dönüşene kadar bir içerik akışı boyunca adım adım yönlendirdiğimiz sistemdir.


Tipik bir içerik hunisi, her biri benzersiz bir amaca ve destekleyici içerik varlıklarına sahip üç aşamaya bölünebilir. Bir kişi bir aşamaya geldiğinde sonraki aşamaya geçmeye hak kazanır. Sistem bu şekilde işler.


Tipik bir içerik pazarlama dönüşüm hunisindeki aşamalar şu şekildedir:1. Keşif aşaması ve dönüşüm hunisinin tepesi: Bu aşamada amacınız dikkat çekici içeriği paylaşarak potansiyel müşterileri çekmek. İnsanlar markanızdan ve ürünlerinizden haberdar olmalıdır.


2. Dönüşüm hunisinin üzerinde düşünme aşaması yani huninin ortası: Bu aşamada amacınız, eğitim içeriği aracılığıyla potansiyel müşterilerden gelen güveni artırmaktır. İnsanlar markanızı genellikle rakiplerinizle karşılaştırarak değerlendirir.


3. Dönüşüm aşaması yani huninin altı: Bu aşamada amacınız, ürün odaklı içerik sağlayarak potansiyel müşterileri ödeme yapan müşterilere dönüştürmektir. Dönüşüm hunisindeki içerik akışı sona erdiğinde, insanlar nihai bir satın alma kararına varırlar.


Potansiyel müşterileri üç aşamada çektiğinizde, beslediğinizde ve dönüştürdüğünüzde, işinize güvenen ve ödeme yapan müşterilere dönüşürler.


Neden içerik pazarlama dönüşüm hunisine ihtiyacınız var?


Etrafta dolaşan çok sayıda içerik içinde, iyi pazarlanmadığı takdirde yararlı ve benzersiz içeriğiniz kaybolabilir. Ayrıca içerik pazarlaması, Google’ın sayfalarınızı daha iyi dizine eklemesine yardımcı olur. Ayrıca size değerli back linkler ve kulaktan kulağa tanıtım sağlar.


Bu yüzden B2C işletmelerin %59’u ve B2B işletmelerin ise %50’si 2020 yılında içerik pazarlama bütçelerini önemli ölçüde artırdılar. Bunun bir nedeni olmalı.Birçok dijital pazarlamacı içerik pazarlamasının öneminden bahseder. Ancak mevcut piyasada şöyle bir gerçek var. İçerik pazarlamasından bahsetmek uygulamaktan daha kolay geliyor.


Çünkü birçok pazarlamacı, alıcının ruhunu tam olarak anlamıyor. Potansiyel müşterilerin dönüştürülmeden önce iyi tanımlanması, değerlendirilmesi ve beslenmesi gerektiği gerçeğini göz ardı ediyorlar.


Örneğin, bir e-kitap ya da sunum dosyasını indiren bir kişinin satın alma niyeti olmayabilir. Bu nedenle onlara özel ürün teklifleri göndermenin bir faydası yoktur.