top of page

Covid-19 Sırasında Dijital Pazarlamanızı Duraklatmayın; Aksine Hızlandırın

Yaşadığımız Covid-19 salgını yaşamlarımızı, ülkelerin ekonomilerini ve işletmeleri bir kargaşanın içine soktuğu tartışılamaz. Üretim, ticaret ve lojistik faaliyetlerin durma noktasına geldiğini ve nakit akışının kuruduğunu göz önüne aldığımızda işletmelerin pazarlama maliyetlerini durdurması anlaşılabilir.


Eğer böyle düşünüyorsanız, büyük bir hata içerisindesiniz demektir.Bu durumu para piyasalarındaki ayı piyasası gibi düşünebilirsiniz. Çoğu işletme ürün ve hizmetlerini satmaya devam ediyor. İhtiyacı olanlar da almaya.


Burada çıkartılması gereken önemli bir sonuç var aslında. Çoğu firma pazarlama faaliyetlerini azalttığı ya da durduğu için arama motorlarının radarlarından çıkmış durumda. Tekrar bu faaliyetlere başlasalar bile eski konumlarına gelmeleri için iki katı çaba harcamak zorunda kalacaklar. Ancak pazarlamayı durdurmayan işletmeler bu dönemde her zamankinden daha kolay öne çıkıyorlar. Ve buna devam etmeleri durumunda yerlerini korumaya da devam edecekler.


İşte sadece bu nedenle bile olsa, Covid-19 salgını sırasında dijital pazarlama faaliyetlerinizi sürdürmeye devam etmelisiniz.


Covid-19 online ticareti vurmadı, aksine güçlendirdi.


Koronavirüsün her şeyi vurduğu bu zamanlarda bir şeyi fark ettiniz mi?

İnternet, gayet sağlıklı bir şekilde gelişmeye devam ediyor ve insanlar için hayata bağlanma imkanı sağlıyor.


İnsanlar Covid-19 hakkında bilgi almak için ya da sokağa çıkma yasaklarında yapacak bir şey bulamadıklarında, zaman geçirmek için internette sörf yapıyorlar. Sosyal medyada ofislerinde çalıştıklarından daha fazla zaman harcıyorlar.


Pandemi insanları içeride tutar ancak internette gezinen botlar üzerinde hiçbir etkisi yoktur.


Covid-19 sırasında dijital pazarlamanızı askıya alırsanız, bu sizin için ne anlama geliyor? İnternet tarayıcıları ve arama motoru botları sizi ve içeriklerinizi bulamaz. Arama motorlarına da bu şekilde rapor ederler. Siteniz ilk sayfada yer alıyorsa ve bu sürede düzenli olarak güncellemezseniz, ikinci, üçüncü hatta dördüncü sayfalara kadar gerilersiniz.


İnternet pazarlama faaliyetlerinizi dondurmak demek, arama motoru sıralamasında insanların sizi göremeyeceği yerlere kadar gerilemek demektir. Bu nedenle, interneti sürekli beslemeye devam etmelisiniz. İnsanlar internette daha fazla zaman geçirmeye başladıkları için sizi mutlaka bulacaklardır ve bulduklarında da sitenizi ziyaret edecekler. Büyük bir ihtimalle hemen satın alma işlemini yapmayacaklardır ancak daha sonraki satın almaları için sitenizi işaretleyeceklerini unutmayın.


Google sıralamasında tekrar yukarı tırmanmak mümkün mü?Altı ay içerik üretimine ara verdikten sonra tekrar devam etmeyi düşünüyorsanız ve bunun mucizevi bir şekilde arama motoru sonuçlarında sizi ilk sayfaya taşıyacağını sanıyorsanız bu büyük bir hatadır.


Zirveden aşağı atlamak kolaydır. Ancak yukarı çıkmak uzun, çok uzun zaman alır. Bunun asıl nedeni, rakiplerinizin zayıf olan pazar payının büyük bölümünü kapmalarıdır. Çünkü onlar, sizin durduğunuz sürede pazarlama faaliyetlerine devam ettiler ve sizin yerinizi alıp yerlerini sağlamlaştırdılar bile.


Sosyal medya, görünür olmanın anahtarıdır


Sosyal medya pazarlama faaliyetlerini sürekli canlı tutun. Bir köşeye çekilip beklemek yerine görünür olmaya devam edin. Takipçilerinizle sohbet edin. Şirketinizi insani bir karakter olarak konumlandırın. Bu insanların hoşuna gidecektir. Covid-19 nedeniyle zor durumda kalan insanlara bir şekilde yardım teklif edin. Akıllı stratejiler uygulamanız itibarınızı artırır ve insanların sizi hatırlamasını sağlar, kendi aralarında markanızın konuşulmasını sağlar. Bu şekilde beğeni, paylaşım ve yorumlar, gelecekte somut paraya dönüştürebileceğiniz değerlerdir.


Özellikle zor zamanlarda sosyal medya paha biçilemez bir fırsattır. Maliyetten tasarruf etmek için sosyal medya pazarlamasını bırakmak, kendi ayağınıza sıkmaktır. İlerlemenize engeldir.


Sosyal medya pazarlamanızı artırın ve uçmaya hazır olun. Bu kadar basit!


Duraklamak, geriye sarmaktır.


SEO ve Dijital Pazarlama dünyasında, özellikle müşterilerin taleplerini karşılayacak, görünür, erişilebilir ve ulaşılabilir şirketler aradıkları bu günlerde ayağınızı frene basamaz ya da duraklama düğmesine dokunamazsınız.Dijital pazarlamayı duraklatırsanız, aslında yeniden başlattığınızda sıfırdan başlamanızı sağlayacak geri sarma tuşuna basıyorsunuz demektir.


Evet, yaşadığımız günler oldukça zorlu geçiyor. Muhtemelen işletmeniz de bu günlerde acı çekiyor. Ancak Covid-19 pandemisi sırasında hayatta kalmanız ve müşterilerin zihinlerinde zirveye çıkmanız için dijital pazarlamaya mutlaka devam etmelisiniz.


7 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page