top of page

Dijital Pazarlamada Sosyal Medyanın Önemi Nedir?Dijital pazarlamada sosyal medyanın en önemli etkisi sizi müşterilerinize hiç olmadığı kadar yakınlaştırıyor olmasıdır.


İnsanlar her türlü marka ile yaşadığı deneyimleri sosyal medya hesaplarında paylaşmayı seviyorlar. Ve bu tarz paylaşımlar her geçen yıl artarak devam ediyor. İyi ya da kötü yaşadıklarımızı sosyal medyada insanlarla paylaşma eğilimindeyiz. Hele bu deneyimler bir ürün ya da hizmetle yaşandıysa paylaşım için hiç düşünmüyoruz bile.


Bu noktada markanız için yapacağınız en önemli şey öncelikle bu gerçeği kabullenmek ve bu tarz paylaşımlara kucak açmak olmalıdır. Ancak ne yazık ki 2019 yılında da diğer yıllarda olduğu gibi birçok şirket sosyal medyada olup bitenleri görmezden gelmeye devam etti. Sosyal medyayı kabullenen şirketlerin büyük çoğunluğu da onu sadece satış yöntemi olarak kullanmaya çalıştı.


Bunun nedeni de, sosyal medyanın geçici bir heves olduğunun düşünülmesi. Bazı işletmeler tarafından pazarlama sektöründeki dönemsel popüler olan kelimelerden biri gibi görülmeye devam ediyor.


Sosyal medyanın işletmenize faydası ne olacak?


Sosyal medya, son yıllarda yakaladığı büyüme ivmesini korumaya devam ediyor. Kullanıcı sayısının artmasının yanı sıra insanları etkileme gücü de artıyor. İnsanların satın alma kararlarında yakın arkadaşlardan sonra ikinci sırada geliyor. Böyle bir durumda sosyal medyayı görmezden gelmek markanıza yapacağınız en büyük kötülük olacaktır.


Sosyal medyanın işletmelere sağladığı en büyük fayda, müşteri dinlemeleridir. Şirketiniz ve markanız hakkında yapılan tüm konuşmaları duymanız mevcut müşterilerinizi kaçırmanızı engelleyeceği gibi yeni müşterileri de kazanabileceğiniz bir fırsattır. Bu fırsatı neden geri tepesiniz ki?


Ayrıca sosyal medyada insanlarla konuşarak, onlarla etkileşime girerek markanızı bir karaktere sokabilir ve hedef kitlenizin sempatisini kazanabilirsiniz. İnsanlar kendilerine yakın olan markaları daha fazla tercih ederler.


Beğeni ve takipçi sendromundan kurtulun


Sosyal medya pazarlamasında yapılan bir diğer hata da, daha fazla takipçi ve beğeni peşinde koşulmasıdır. Evet sosyal medya yönetimini yaptığımız markalara aylık düzenli olarak istatistikleri paylaşıyoruz ancak bu rakamları markanız için önem sıralamasında başa koymamanız gerekiyor. Rakamlar önemlidir ama amaç bu olmamalıdır.


Sosyal medyada kaç kişi tarafından beğeni aldığınız ya da takip edildiğinizden daha çok sizi kimlerin takip ettiği olmalıdır. Markanızın hedef kitlesinde olmayan insanlar, sosyal medya algoritmaları sayesinde sizin paylaşımlarınızı görmeyecekler bile. Bu nedenle sizinle daha fazla etkileşimde bulunan, geri bildirimler aldığınız ve sizinle konuşan takipçilere sahip olmak daha önemlidir.


Kendinizi hatırlatmayı unutmayın


Sosyal medyada insanları dinlemenin ve geri bildirimler almanın yanı sıra bir diğer önemli konu da aktif olmanızdır. Ürettiğiniz içerikler ile size ihtiyacı olan hedef kitlenizin karşısına çıkmalı ve kendinizi hatırlatmalısınız. Düzenli içerik üretmeniz sosyal medya platformlarının da istediği şeydir. Böylece bir süre sonra platformun algoritmaları harekete geçecek ve sizi daha fazla insanla buluşturmaya başlayacaktır.


Sosyal medyayı doğru bir şekilde kullandığınızda markanızın büyümesi kaçınılmazdır. Yapmanız gereken şey, sabırlı olmanız ve disiplini bırakmamanız. İlgi odağınıza markanızı ve işletmenizi değil müşteriyi koymalı ve onlara yakın olmalısınız.


3 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page