E-ticarette Gelirinizi Artırmanın 3 Yolu

Online alışveriş, ürün yelpazesinin genişliği, dünyanın her yerinden her markaya erişilebilir olması ve 7 gün 24 saat alışveriş yapabilme imkanı sağlaması nedeniyle herkesi cezbediyor. Bu nedenle tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de online alışveriş yapanların sayısı gittikçe artmaya devam ediyor.
Alışveriş yapanların artması nedeniyle e-ticaret yapan işletme sayısında da büyük bir artış yaşanıyor. Bu artış doğal olarak rekabeti de kızıştırıyor. E-ticaret ile gelirinizi artırmak istiyorsanız sizin için hazırladığımız birkaç ipucunu paylaşacağız.


Müşterileri satış teklifinize nasıl çekebileceğinizi ve satışlarınızı nasıl artırabileceğinizi öğrenmek için işin psikolojik etkenlerine daha yakından bakmalıyız.


1. En az çaba ilkesi ile müşteri yolculuğunu kısaltın


Zip yasası olarak da bilinen en az çaba ilkesi, her insanın görevini tamamlamak için en az çabayı göstermek istemesine dayanan bir teoridir. 1949 yılında Harvard dilbilimci George Kingsley Zipf tarafından bulunmuştur. Teori dil değişiklikleri konusundan ortaya çıkmış olsa da zaman içinde psikoloji, sosyoloji, ekonomi ve pazarlama bilimleri için de kullanılmaya başlanmıştır.


E-ticaret sektöründe en az çaba ilkesi, kesintisiz bir müşteri deneyimi yaratma ihtiyacı anlamına gelir. Tüketicinin istediği ürünleri bulmak ve satın almak için göstermesi gereken çabayı en aza indirmek için müşteri yolculuğunu kısaltın. Web sitenizi olabildiğince yararlı ve pratik hale getirin. İşlemler için çok fazla çaba harcamaları gerektiğinde kullanıcıların ilgileri çabuk dağılır ve satın alma işlemini yapmadan siteyi terk ediyorlar.
Müşterilerin alışveriş yaparken karşılaşabilecekleri zorluklar nelerdir?


 • Arama seçeneklerinin sezgisel olmaması

 • Belli olmayan call to action’lar

 • Web sitesinin yavaş yüklenmesi

 • Okunamayan metinler (farklı ve süslü yazı karakterleri kullanılması gibi)

 • Mobil uyumlu olmayan web siteleri

 • Müşteri desteği kısmında uzun süreli beklemeler

 • Ödeme sayfasının karmaşık olması

 • Çok fazla pop-up çıkması veya sayfadaki dikkat dağıtıcı bannerlar

 • Almak istediği ürünün kullanımının zor görünmesi

 • Yanlış yönlendirilen reklamlar (örneğin reklamı yapılan ürün yerine ana sayfaya yönlendirilmesi gibi)

 • Çok uzun ürün açıklamaları

 • Net olmayan görseller


Özetle, e-ticaret sektöründe müşterilerinize hızlı ve keyifli bir alışveriş süreci sağlamak için elinizden geleni yapın. Geri bildirimler alın ve müşterilerinizin beklentilerini karşılamak için web sitenizi düzenli olarak optimize edin. Reklamlarınızın kullanıcı dostu olmasını sağlayın.


2. Hikaye anlatımı ile güven oluşturun


Alışveriş konusunda güven çok önemlidir. İnsanlar genellikle güvendikleri yerlerden alışveriş yapmayı tercih ederler. E-ticaret konusunda ise güven çok daha önemli bir unsurdur. Çünkü tüketiciler gerçek mağazayı görüp, ürüne dokunup deneyimledikten sonra satın alabilirken online alışverişte bu imkanları bulunmamaktadır. Satın alma kararını vermeleri için ürünün açıklamasında yazan bilgilere ve size güvenmesi gerekir.Güven zamanla gelişen bir olgudur. Peki müşterileri online mağazanızdan alışveriş yapmaları için nasıl ikna edebilirsiniz?

Onlara hikaye anlatarak.

Hikaye anlatımı, önce müşteriyle bağ kurma işlemidir. Ürün satma işlemi ikinci derece önemdedir.

Web sitenizde biçimsel dil yerine bilgilendirici ve duygulara hitap eden içerik yazıları kullanın. Markanızın bir sesi olsun ve içeriklerinizde bu sesten yararlanın. E-ticaret reklamlarınız, içeriklerdeki CTA (call to action) ve ürün açıklamalarının hatalı olmamasına ve doğru yönlendirmelere sahip olduğuna emin olun.


Ayrıca markanızın en dikkat çekici özelliklerini vurgulamak için benzersiz değer önerilerini kullanın.