En İyi İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?Günümüzün hızlı ve rekabetçi çevrimiçi dünyasında online işletmelerin web sitelerine daha fazla ziyaretçi çekmeleri çok önemlidir. Daha sonrasında bu ziyaretçileri ellerinde tutmak, müşteriye dönüştürmek ve web sitelerinin arama motorlarındaki sıralamasını iyileştirmek için çaba harcamaları gerekiyor. Bunu sağlayabilmek için her zaman daha iyi ve daha etkili yollar bulunmalı.


İçerik pazarlaması, bu hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilecek mükemmel araçtır.


Bu sadece düşük maliyetli bir pazarlama aracı değil, tüm dijital pazarlamanın en önemli ayağıdır. Eğer doğru bir içerik pazarlaması yaparsanız onu her yerde (sosyal medya, reklamlar, duyurular, e-postalar ve bloglar) kullanabilirsiniz.


İçerik pazarlaması bir hikaye anlatma sanatıdır.


Neden Önemlidir?


Aşağıdaki maddeler faydasını göreceğiniz buzdağının sadece görünen kısmıdır. Derine inerseniz bu maddelerden çok daha fazlası vardır.


- Müşterilerin aradığı konularda bilgiler verirsiniz.

- Sadık bir müşteri topluluğu oluşturursunuz.

- SEO ve dolayısıyla Google sıralamasında üst sıralara çıkarsınız.

- Marka görünürlüğünüz ve popülerliğiniz artar.

- İşinizi bir uzman olarak konumlandırırsınız.

- Ürün ve hizmetlerinizin marka değerini artırırsınız.


İçerik pazarlama stratejisini planlama


1. Hedefinizini belirleyin.


İçerik pazarlamasındaki amacınızın ne olduğunu net olarak belirleyin. Kendinize bu içerikleri neden yarattığınızı sorun. Kimin için içerik yaratıyorsunuz ve siz kimsiniz? Soracağınız en önemli soruların başında gelir. Ayrıca müşterilerinizin ne aradığını biliyor musunuz? Bu soruları cevaplamak içerik pazarlaması stratejinizi daha etkili hale getirecektir. İçerikle ne elde etmek istediğinizi anlarsanız, sonuçları ölçümlemeniz de daha kolay olacaktır.


2. Araştırma


Güçlü bir içerik pazarlaması, kapsamlı bir araştırma gerektirir. Hedef kitlenizi bilmek çok önemlidir. Çünkü seçtiğiniz hedef kitleye göre içerikleri oluşturacak ve pazarlayacaksınız. Hedef kitle araştırmanız aşağıdaki maddeleri mutlaka içermelidir:


Hedef kitle: Aşağıda belirtilen kategorilere bağlı olarak, neyi, kimi aradığınızı ve en iyisini nasıl hedefleyeceğinizi belirleyin.


Online Pazar: Hedef kitleniz hangi web sitelerinde zaman geçiriyor? Rakipleriniz pazarlamada ne tür içerikler kullanıyor? İnsanlar online alışverişlerinde ne alıyor? Sosyal medyada neler paylaşıyor? Trend konular ne?


Anahtar kelime arama: SEO, online içerik pazarlamasının en hayati parçalarından biridir. Piyasada en çok kullanılan anahtar kelime hangisi? Bu listeden, maksimum arama motoru optimizasyonu için hangi anahtar kelimeler işletmeniz için en iyi sonucu verir?


Beyin fırtınası: Bulduğunuz fikirler arasından iyisini seçmek.


İçerik pazarlama gündeminizin ne olduğu ve kimi hedeflediğinizi bulduktan sonra yeni ve yaratıcı fikirler aşamasına geçmenin zamanı geldi.


Belirli bir fikir ya da konuyu belirlemeniz için içerik hunisi yöntemini izlemelisiniz. Bu huni dört aşamadan oluşur:


1. Keşif: İlk aşama, ürün ya da hizmetinizle ilgili bir şeyler aramaya yeni başlayan kişilerdir.


2. Dikkat: Bu aşamada, izleyicilerinizin dikkatini çekersiniz ve içeriğinizin değerini anlatırsınız.


3. Amaç: Burada dikkatini çektiğiniz kişiler kararlarını verirler. “İstiyorum.”


4. Satın Alma: Bu tamamlanma aşamasıdır. Kararını veren kişiler ürün ya da hizmetinizi satın aldılar.


Çoğunlukla, sizi takip edenlerin dikkatini çekecek, onların hoşlarına gideceğini düşündüğünüz içerikleri tercih etmelisiniz. Bu şekilde istediğiniz sonuçlarla gerçekleşenler birbirine daha yakın olacaktır.


3. İçerik yönetim sistemi


Ürün ya da hizmetinizle ilgili içerik üretimi için çaba harcayacaksınız, bu içerikleri sistematik olarak yönetmeli ve bir yayım takvimi oluşturmalısınız.


- Tarih: Bir zaman çizelgesi oluşturun.


- Tema: Blog yayımlarında hangi konuyu yazacağınıza karar verin. Buna arama motorlarındaki anahtar kelime ve güncel haberler temelinde karar verebilirsiniz. Sistemli bir çalışma için aylık, haftalık ve belki de günlük bir program yapabilirsiniz.


- Mesaj: Temanıza karar verdikten sonra içeriğinizde hangi mesajı vermek istediğinizi belirleyin.


- İçerik: Şimdi yaratıcılığınızı ortaya çıkarma vakti. Belirlediğiniz temellerde içeriğinizi hazırlamaya başlayın. Daha önce belirlediğiniz yayım tarihine sadık kalmanız önemlidir.


- Kanallar: İçeriğiniz hazır olduğunda, istediğiniz kanallardan bunu tanıtın. Kişisel sosyal medya hesaplarınızdan ve işletme hesaplarından paylaşın. Bu konuda farkındalık yarattıkça, daha fazla okuyucu çekeceksiniz.


Bu 5 adımda içeriğinizi yarattıktan sonra bunlara sıkı sıkıya bağlı kalmayın. İçerik pazarlaması stratejisinde olabildiğince esnek olmalısınız. Aldığınız geri bildirimlere, değişen gündemlere ve anahtar kelime arama yoğunluğuna göre stratejinizde değişiklikler yapın.


4. Analiz


İçeriklerinizi paylaştıkça analizler yapın. Hangi içeriklerin çalıştığı hangilerinin işlemediğini tespit edin. Hedeflerinize ulaşıp ulaşmadığınızı kontrol edin. İçeriği ve pazardaki etkisini analiz etmek içerik pazarlamasında rutin bir işlemdir.


Ancak şunu da unutmamalısınız. İçerik yönetiminin geri dönüşleri zaman alır. Çünkü takipçileriniz ya da hedef kitleniz ilk anlarda içeriklerinize ihtiyaç duymayabilir ya da okumayabilir. Ancak birkaç ay sonra içeriğinizdeki bilgilere ihtiyaç duyduğunda sizi bulacaktır.


İçerik pazarlamasını diğerlerinden ayıran en can alıcı noktası da, içeriklerin sonsuza kadar yayımda kalmasıdır. Yani hedef kitlenizin her zaman gözünün önünde olmanızı ve ihtiyaç duyduklarında ilk size gelmelerini sağlar.


3 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör