top of page

Hikaye Anlatmak ÖnemlidirBazen sıklıkla duyarız. İnanmadığımız bir konuşmayı dinlerken “Bana hikaye anlatma” diye keseriz. Bunun nedeni gerçekçi bir insan olmamız mıdır? Hayır! Sadece anlatılan hikaye bize hitap etmemiştir ya da hikaye anlatıcısı başarısız bir yol seçmiştir.


Çevrenize bir bakın. Tüm bu binalar, alışveriş merkezleri, televizyon ve internet reklamları daha ortada yokken insanlar birbirlerine hikaye anlatmaya başlamışlardı. Aslında hikaye anlatıcılığı en eski pazarlama yöntemidir.


Çünkü çevremizde olan şeyleri fark ediyoruz ve bunlara bir anlam vermek için ya da daha kolay anlayabilmek için hikayeler üretmeye başlıyoruz. Örneğin güneşin her sabah doğup akşam battığını gördüğümüzde buna bir anlam vermemiz gerekiyordu. Bu yüzden eski insanlar Helios diye bir güneş tanrısı hikayesi anlatmaya başladılar. Helios her sabah şafaktan sonra oldukça hızlı ve dört atın çektiği ateşler saçan arabasına biner ve gökteki yörüngesinde dünyayı aydınlatmaya başlar. Akşam olduğunda da aşağı iner ve evine çekilir.


Hikayeler dünyadaki olan her şeyi anlamamızı kolaylaştırır. Bu, bir fikri yaymak için bildiğimiz en iyi ve etkili yoldur.


Kabul edelim ya da etmeyelim. Hepimiz batıl inançlara sahibiz. Zaten bu yüzden hikayeler anlatırız. Tüm ayrıntıları keşfetmek bizi fazlasıyla bunaltır ve o noktada hikaye devreye girer. Kendimize anlattığımız hikayeler bu karmaşık dünyada yaşamamızı kolaylaştıran yalanlardır. Ürünler, hizmetler, arkadaşlar, iş arayanlar ve hatta Fenerbahçe hakkında bile hikayeler anlatırız.


Kendimize, gerçek olma olasılığı olmayan hikayeler de anlatırız bazen. Ama bunlara inanmak bizi harekete geçirir. Kendimize anlattığımız bu hikayelerin gerçek olmadıklarını biliriz, ama yine de hepsi işe yarar. Bu yüzden onlara sıkı sıkıya sarılırız.


Eşimize, dostumuza, patronumuza, çalışanlarımıza hep hikayeler anlatırız. Hepsinden de öte kendimize anlatırız.


Başarılı pazarlama için de müşterilerimize hikayeler anlatırız. Ama onlara yalan söylemek için değil, onlar istediği için anlatırız. Bazen hikayeler insanların daha çok şey elde etmesine, hayattan daha fazla zevk almasına hatta daha uzun bile yaşamalarına yardımcı olur. Bazen de anlatılan hikaye özgün olmayınca, yan etkileri ortaya çıkar. Bunun da bedelini önce tüketiciler, daha sonra da bunu anlatan işletmeler öder.


Hedef kitlenize ve müşterilerinize hikayeler anlatın. Onları reklamlarla kendinizden kaçırmayın. Çünkü dünya ve tüketici kitlesi değişiyor. Artık eski pazarlama yöntemleri devre dışı kaldı. Yeni dünyada en eski yöntem işe yarıyor.


Sizin hikayeniz nedir?


0 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page