İçerik Pazarlamasına İhtiyacınız Olduğunu Gösteren 7 İşaret

Güncelleme tarihi: 9 Eyl 2020Tüm büyük sosyal medya platformlarında hesabınız olduğunda içerik pazarlamasına ihtiyacınız olmadığını düşünüyor olabilirsiniz. Sonuçta, sosyal medya kanallarından müşterilerinizin sorularına cevap verebiliyorsunuz, onlarla etkileşime girebiliyorsunuz. Ancak içerik pazarlamasının bunlardan ibaret olduğunu düşünüyorsanız bir şeyleri kaçırıyorsunuz demektir.


Daha fazla içerik pazarlamasına ihtiyacınız olup olmadığını anlamak için sosyal medya ve içerik medyası arasındaki farkı anlamak gerekiyor.


İçerik pazarlaması, müşterilerinizin markanızla ilgilenmelerini sağlamak için bilgi veren ve bazen de eğlendiren malzemeler sunmakla ilgilidir. Sosyal medya ise, markanızla iletişim kuran ve etkileşime giren müşterilerle ilgilidir. Burada iletişim kurdukları şey de içerik pazarlamasıdır aslında.


Peki, içerik pazarlamasına ihtiyacınız var mı?


Web siteniz yeterli trafik almıyor


İçerik pazarlamasına daha fazla odaklanmanız gerekip gerekmediğini size en iyi web sitenizin trafik analizi söyleyecektir. Sık sık sosyal medya gönderileri paylaşabilirsiniz. Ancak içeriğiniz müşterilerinizin ilgisini çekmiyorsa, sitenize giden bağlantıları takip etme olasılıkları çok azdır.


Sosyal medya platformları, içeriğinizi geniş bir potansiyel müşteri yelpazesine dağıtmanıza yardımcı olur. Ancak onları web sitenize çeken pazarlama yöntemi içerik pazarlaması olacaktır.


İçerik bütçeniz yok


Kaliteli içerik için yatırım yapmıyorsanız, büyük ihtimalle kaliteli içeriğiniz yoktur. Hedef kitlenize sunduğunuz içeriğin profesyonel, ilginç ve potansiyel müşterilerinizin ilgisini çekecek şekilde hazırlanmış olması gerekir. İşin maliyeti bunu yapmanıza engelmiş gibi görünebilir ancak şu çok nettir. İyi içerik, iyi gelir demektir.


Pazarlama bütçeniz kısıtlıysa, iyi içerik bütçesine yatırım yapın. Çünkü kalitede ufak bir artış bile daha fazla potansiyel müşteri getirebilir.


İçerik stratejisi yapamıyorsunuz


İyi bir içerik pazarlama stratejisine sahip olmak, başarılı bir kampanya için çok önemlidir. İçerik planı hazırlarken nedenini ifade edemiyorsanız gerçekten bir stratejiniz yok demektir ve muhtemelen bir içerik pazarlamacısına ihtiyacınız var. Çünkü her konuda uzman olamazsınız.


İçerik pazarlaması için profesyonel bir destek aldığınızda, hedeflerinizin ne olduğunu net olarak anlatın yeterli. Diğer ayrıntıları pazarlamacınıza bırakabilirsiniz.


İçerik yapan kimse yok


Kaliteli içerikler kendi başlarına oluşmazlar. Web sitenizde ya da sosyal medyada gönderiler paylaşıyorsanız, müşterilerinize ve hedef kitlenize değer kattığından ve tüketilmeye değer içerikler olduğundan emin olmalısınız. Çünkü onlar, sadece bu tarz gönderileri arkadaşlarıyla paylaşacaklardır.


Kaliteli içerik oluşturmak, eğer bir profesyonel değilseniz kendi başınıza yapabileceğiniz ya da iş yerindeki herhangi bir çalışana vereceğiniz 5 dakikalık bir iş değildir. İhtiyacınız olan kaliteli içerikleri hazırlayacak kimse yoksa bu konuda size yardımcı olacak profesyonel bir destek talep edebilirsiniz.


Müşterileriniz içeriğinizi görüntülemiyorSayfanızı takip eden hatta sizden alışveriş yapan müşterileriniz bile blog yazılarınızı okumuyor, videolarınız ya da fotoğraflarınız için zaman ayırmıyor olabilir. Ve içeriğinizi görüntülemiyorlarsa, onu paylaşmıyorlardır. İyi bir pazarlamanın anahtarı, kaliteli içeriklere sahip olmaktır. Yapacağınız analizler ile en çok görüntülenen içeriklerinizden yola çıkarak içeriklerinizi geliştirebilirsiniz.


Hedef kitleniz için hangi içeriklerin işe yaradığını öğrendikten sonra, gelecekte neleri göreceklerini daha iyi anlarlar ve siz de buna benzer şeyler oluşturabilirsiniz.


Müşterileriniz sosyal medya hesaplarınızla ilgilenmiyor


Takipçileriniz içeriklerinizi paylaşmıyorsa, onlara değerli gördükleri ve arkadaşlarına da iletmek istedikleri içerikler vermiyorsunuz demektir. Müşterileriniz gönderilerinizi görmüyor, beğenmiyor ya da yorum yapmıyorsa, içeriğiniz ilgilerini çekecek kadar ilgi çekici değil demektir.


Kaliteli içerik, sohbet ve soruları ortaya çıkaran içeriktir. Gönderileriniz, takipçileriniz ve mevcut müşterileriniz arasında biraz motivasyon yaratmıyorsa, onlarla etkileşim kurmak için ürettiğiniz içerikleri gözden geçirmelisiniz.


Yeni müşteri çekemiyorsunuz


Yeni müşteri eksikliği, içerik pazarlamanızın eksik olduğunu gösteren kesin bir işarettir. Kaliteli içerik, müşterilerinizin değerli bulduğu ve potansiyel yeni müşterilerinizle paylaşacağı, onları size çekecek içeriklerdir. Kaliteli içerik, ürün ya da hizmetlerinizi potansiyel müşterilerinize satmanıza da yardımcı olur. Onlara ürün ya da hizmetlerinizden elde edebilecekleri faydaları gösterecek ve sizin neden rakiplerinizden daha iyi olduğunuzu açıklayacaktır. Markanızı rakiplerinizden ayırmak için kaliteli içerikler kullanın.


Kaliteli içeriğe yatırım yapmadan bekliyorsanız, önemli bir yatırım getirisini kaçırıyorsunuz demektir. Sosyal medya ve içerik pazarlaması işinizi büyütmek için bu kadar önemliyken, sadece yüksek kalitede içeriklerle bunu sağlayabileceğinizi de unutmayın.


9 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör