İşletmeler ve Girişimciler İçin Sosyal Medyada Ustalaşmanın 8 Yolu

İşletmeler için sosyal medya, mevcut ve potansiyel müşterileriyle bağlantı kurmanın ve onlarla iletişime geçmenin en iyi yolu haline geldi. Her saniye, dünyanın her yerinden milyarlarca insan sosyal medyaya giriyor. Dolayısıyla işletmeler doğru kullanırsa hedef kitlelerinin dikkatini bu kanallardan çekebilirler. Sosyal medyanın önemini gözden kaçıran işletmeler, müşterilerini rahatlıkla rakip firmalara kaptırabiliyorlar.Birçok küçük, orta ve büyük işletme, sosyal medyayı müşterileriyle ilişki kurmak, ürün ve hizmetleri hakkında farkındalık yaratmak, internetteki varlıklarını hissettirmek, bilgi ve uzmanlıklarını hedef kitleleri ile paylaşmak, yeni müşteriler çekmek vb. için kullanıyor. Dijital pazarlama için sosyal medyayı kullanmak ancak doğru ve akılcı yapılırsa çok etkili olur. Doğru bir şekilde yapılmayan çalışmaların hepsi sonuçsuz kalıyor.


İşletmeniz için sosyal medyayı nasıl kullanabilirsiniz?


1. Sosyal medyaya tam olarak bağlanın


Sosyal medyada beğeni toplamanın ne kadar zor olduğunu hepimiz biliyoruz. Bir işletmenin karşılaştığı ilk zorluk, bir kitleyi nasıl kendine çekeceğidir. Ardından yenilikçi, orijinal, bilgilendirici içerikler oluşturmak ve kitleyi işletmeyle meşgul etmek gelir.


Sosyal medya kanalları aracılığıyla yapılan pazarlama çalışması yavaş ve istikrarlı bir süreçtir. Öğrenmeniz gereken ilk şey; biraz sabırlı olun. Birçok işletme, sosyal medyanın işleyişini anlamaya çalışmak için aylar harcıyor. Düzenli bir içerik tedarik etmenin yanı sıra takipçilerin beğenilerini ve beğenmediklerini anlamak da zaman alır.


Sosyal medya pazarlamasını kullanmak istiyorsanız kararlı olun. Stratejinizi planlayın ve oluşturun. Şirketinizin misyonunu ve bu misyona uygun hedeflerinizi belirleyin. Görüntüleyenlerin dikkatini çekme stratejileri, yayımlamak istediğiniz içerik türü ve bu stratejilerden ne elde etmek istediğiniz gibi her şeyi önceden planlayın.


2. Sürekli tanıtım yerine müşterileri dinleyin


Sosyal medya için stratejilerinizi planlarken sadece pazarlamanın temel kurallarını hatırlayın. “Müşteri patrondur.”


Odak noktanıza müşterinizi alarak strateji oluşturun. Müşterilerinizin ihtiyaçlarını ve gereksinimlerini anlayın ve onları dinleyin. Yalnızca ürün ve hizmetlerinizi tanıtmayın. Bunları müşterilerinizin sorunlarına bir çözüm olarak paylaşın.


Sosyal medya, müşterilerinizle iletişim kurmanız için harika fırsatlar sunar. Bunları kullanın. Sosyal medyada aktif olun. Tüm müşteri sorularını yanıtlayın. Bu şekilde takipçilerinizin güvenini kazanırsınız.


3. İçeriğinizden en iyi şekilde yararlanın.


Pazarlama için sosyal medya kanallarını kullanmanın en önemli yönlerinden biri de, sizin tarafınızdan yayımlanan içerikten en iyi şekilde yararlanmaktır. Sosyal medya ile mevcut içeriğinize yeni bir görünüm kazandırmak her zaman mümkün.


İçeriğinizden Instagram hikayeleri oluşturabilirsiniz, grafikler ya da emojiler ekleyerek kolayca dikkat çekebilirsiniz. Hatta video haline getirip o şekilde de paylaşabilirsiniz.


Orijinal içeriğinize göre en az 2-3 çeşit paylaşılabilir içerik oluşturun.


4. Kişiliğinizi gösterin


Her markanın bir kişiliği vardır. Sosyal medyada bunu gösterin. Markanın kişiliği neyse sadece o olun. İlham almak için beğendiğiniz markaları takip edin.


5. Video pazarlamasını deneyinSosyal medyada hayat çok hızlı ilerliyor. İnsanlar bir içerikten diğerine çok kısa sürede geçiş yapıyor. Bu zorluğun üstesinden gelmek için birçok işletme, müşterileriyle etkileşime girebilmek için video pazarlamasını kullanıyor.


İyi bir tanıtım videosu hazırlamak için ne mesajı vermek istediğinizi belirleyin. Müşterilerinizin dikkatini nasıl çekebilirsiniz? Bunu, blog yazılarınızdaki en çok trafik alan içeriği araştırarak tespit edebilirsiniz. Web sitenizde blog sayfası oluşturmanın ve düzenli blog yazmanın işletmenize kazandıracağı şeylerden bahsetmiştik. Eğer okumadıysanız burayı tıklayarak mutlaka okumalısınız.


Konuyu bulduktan sonra bu konuda yenilikçi, bilgilendirici ve ilgi çekici bir video oluşturun.


Rakibinizin web sitesini ve Youtube kanalını ziyaret edip analiz yaparak da konu bulabilirsiniz.


6. İçeriğinizi organik etkileşimin yanı sıra hedeflenmiş kitle ile de destekleyin


Pazarlama kampanyanızın başarısını takip etmek, sosyal medya pazarlaması söz konusu olduğunda oldukça kolaydır. Organik etkileşimler müşterilerinizin neyi beğenip beğenmediğini bulmanızın en iyi yoludur.


Beğenilen içeriklerinizi sosyal medya reklamlarıyla desteklerseniz, bunları beğenen daha fazla kişiyi kendinize çekebilirsiniz. Yeniden hedeflemelerle satışlarınızı da artırabilirsiniz.


7. Başarının bir tutkuyu takip ettiğini unutmayın


Sosyal medya pazarlama stratejinizin başarılı olmasını istiyorsanız, sosyal medyaya tutkulu olmalısınız. Hedef kitlenizin dikkatini çekmek zaman alacaktır. İlk paylaşımlarınızın trend olma şansı çok düşüktür. Çünkü hedef kitleniz için neyin işe yaradığını ilk başta bilemezsiniz. Deneyerek bulacaksınız. Bu yüzden sabırlı olun ve ilginizi kaybetmeyin.


8. Seçtiğiniz sosyal ağlara odaklanarak çalışın


Tüm sosyal medya kanallarında başarılı olmak oldukça zordur. Ayrıca her bir ağda içerik yayımlamak çok zaman alır. Sadece bir içerik yayımlamak için saatlerce uğraştığınızın farkına bile varmazsınız. Yorumları okumaya, soruları cevaplamaya asla zamanınız kalmaz. Birden çok sosyal ağı aynı anda yönetecek kaynaklara sahip değilseniz, bu zaman ve çaba kaybıdır.


Geri dönüşüm oranınızı artırmak istiyorsanız, sosyal medya platformlarından en çok etkileşim ve trafik çektiklerinizi kullanın. Her platform için orijinal içerikler oluşturun. Farklı sosyal medya platformları için farklı içerik türleri çalıştığı için her platforma ayrı içerik oluşturmayı ihmal etmeyin. Görsellerin boyutlarını da her platform için değiştirmelisiniz.


Sosyal medya stratejinizin başarı oranını takip etmek çok önemlidir. Bir dizi paylaşım yapıp, beğeni ve yorum alıp takipçi sayınızı artırdıktan sonrası daha da kolay olacaktır. Bu şekilde hedef kitlenizin tercihlerini anlayabilir ve onları özel hissettirebilirsiniz.


Sosyal medya stratejinizi belirlemekte zorlanıyorsanız ya da yaptığınız denemelerden istediğiniz sonucu alamadıysanız Sosyal Medya Danışmanlığı almak için BenOkudum ile iletişime geçebilirsiniz.


6 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör