İşletmeniz Neden Blog Yazmalı?Zamanın nasıl değiştiğinden hepimiz sıkça bahsederiz. Geçmişte yaptığımız şeylerle şimdi müşterilerimize ulaşamayacak olmamız kaçınılmazdır. Herhangi bir işi başarıyla büyütmek için değişime açık olmalısınız. Çünkü müşteriler, işletmelerden daha hızlı değişime ayak uydururlar. Değişime ayak uyduramayan işletmeler ise hızla çöküşe geçer. O yüzden değişime müşterilerinizden önce ayak uydurmanız hayati önem taşımaktadır.


Bloglar ise geçmişte vardı, şimdi de var ve muhtemelen gelecekte de olacaktır. Ancak değişmiş haliyle. Bloglar hakkındaki fikriniz, birinin o gün yaşadığı şeyleri anlattığı günlüğüyse, evet bu 2000’li yılların başında öyleydi. Ancak şimdi değil. Geçmişte de şimdi de var olmasının sebebi değişmiş olmasıdır. Bloglar artık bilgilendirici yazılardır. Tıpkı şimdi bilgilenmek için bu yazıyı okuduğunuz gibi.


Eskiden ansiklopedilerden sayfaları karıştırarak bulduğunuz bilgileri artık birkaç tıklamayla aratarak bulabilirsiniz. Bu bilgilerin çoğunluğu bloglarda yer almaktadır. Tüketiciler ücretsiz bilgi isterler. Bunu onlara vermelisiniz. Bu şekilde bir süre sonra satışlar da gelmeye başlayacaktır.


Ücretsiz bilgi edindiğiniz yerleri düşünün. Bir haber bülteni, bir doğrudan mail ya da televizyon. Kaynağı ne olursa olsun, arkasında bir şeyler satan bir şirket olma ihtimali yüksektir. Ve eğer bunu bilirseniz ve size verilen bilgiler işe yarar bir şeylerse, o şirketten satın alma ihtimaliniz diğer markalardan daha yüksektir.


Tıpkı bizim içerik pazarlamasını ve dijital pazarlamayı sevdiğimiz için bu sitede bunlarla ilgili yazılar yazıp sizi bilgilendirmemiz gibi. Umarız bir gün pazarlama konusunda bir ihtiyacınız olduğunda bizimle de görüşmek istersiniz.


Günümüzde tüketicilerin acelesi var. Bloglar, insanların hızlıca sindirebileceği bilgilere kolay erişim sağlar. İnsanlar artık gazete okumak için oturup zaman harcamıyorlar. Bu yüzden okuyucularınızın dikkatini çabucak çekip onların istedikleri bilgiyi hemen vermelisiniz. Emin olun, aldıkları o bilginin arkasında sizin olduğunuz akıllarının bir köşesinde kalacaktır. Hatta web sitenize güncellemeleri hemen almaları için bir RSS koyarsanız, onlar için çok daha kullanışlı olacaktır.


İşletmeniz hakkında sık sık gelişmeler oluyorsa tüketicilere bunları duyurmak için bir blogdan daha iyi bir yöntem var mıdır? Bu gelişmeleri bir basın bülteni ile de duyurabilirsiniz ancak onun okunup okunmadığından emin olamazsınız. Blog sayfaları ölçülebilirdir. Sizin için en büyük avantajı da budur. Bu sayede sitenizi kaç kişinin ziyaret ettiğini, belli gönderilerinizin kaç kişi tarafından okunduğunu takip edebilirsiniz. Herhangi bir zamanda kaç kişiye ulaştığınızı bilirsiniz.


Bu söylediklerimizden sonra lütfen bir blog sayfasının hemen satış sağlamayacağını anlayın. Bir blog kurulması, içeriklerinin oluşturulup yayımlanması ve okuyucu sayınızın artması aylar alır. Bu nedenle blog sayfasını sürekliliği sağlayacak bir pazarlama çalışması olarak düşünmelisiniz. Ne kadar sık gönderi paylaşırsanız, mesela haftada 2-4 arası, o kadar hızlı büyür ve satışlarınıza daha kısa zamanda yardımcı olmaya başlar.


Öyleyse bir blog sayfası oluşturmanın nedenlerini bir gözden geçirelim. Böylece aşağıdakileri yapmamak için bir bahaneniz kalmayacaktır.


1. Kartopu etkisi yaratırsınız. Pazarlama sürekli değişiyor. Tekniğiniz de değişmeli.

2. Bloglar popülerlik kazanmakta ve viral pazarlama aracı olarak kabul edilir.

3. Tüketicilere ücretsiz bilgi vermek, marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı artıracaktır.

4. Tüketicilerin aradıkları bilgiyi sunmak onların duygusal bağ kurmasını sağlar. Satın alma kararlarında işletmenizi seçme olasılıkları yükselir.

5. Sonuçlarınızı ölçümleyebilirsiniz.

6. Bir blog sahibi olmak oldukça uygun maliyetlidir. Düzenli içerik üretimi için profesyonel bir pazarlama ajansıyla çalışırsanız hem düşük maliyetli içerik yazılarınız olur hem de o yazılar sonsuza kadar size hizmet eder.


Siz de işletmenizi sektöründe profesyonel bir görünüme kavuşturmayı istiyorsanız, hedef kitlenizin sizinle duygusal bağ kurmasını ve satışlarınızı artırmayı istiyorsanız hemen bizimle iletişime geçin. Sizin için üreteceğimiz içerik yazılarıyla sonsuz kadar reklamınızı yapma imkanı sağlayın.

4 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör