top of page

Instagram’da Satışlarımı Nasıl Artırabilirim?

İşinizi büyütmek ve satışlarınızı artırmak yalnızca arama motorlarıyla sınırlı değil artık. Sosyal medya platformları güvenilir bir kaynak olmaları sebebiyle işletmelere yardımcı oluyor. Instagram, en popüler sosyal medya platformlarının başında geliyor ve diğer tüm çevrimiçi sosyal ortamlardan daha iyi bir etkileşime sahip.Ülkemizde 40 milyona yakın aktif kullanıcı bulunan devasa bir veri tabanı var ve birçok işletme ürünlerini satmak için Instagramı düşünüyor.


Bunu düşünen işletmeler doğru bir karar vermiş olarak görünüyorlar. Hem en çok kullanıcıya sahip olması hem de reklamlarda en fazla geri dönüş oranına sahip olması nedeniyle Instagram, hangi ürün ya da hizmeti satarsanız satın doğru bir platform diyebiliriz.


Tüm işletmelerin de içinde bulunduğu Instagram’da satışlarınızı artırmanın kolay olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü pazar hacmi bu kadar büyük olan bir platformda rekabet bundan çok daha büyük olacaktır. Zaten işletmlerin çoğunluğunun aradığını bulamamasının sebeplerinden biri de bu.


Peki Instagram’da satışlarımızı artırmak için ne yapmalıyız?


1. Bio’ya CTA (Call To Action) mesaj ekleyin


Instagram biyografinize bir harekete geçirici mesaj ekleyin ve takipçilerinizin istediğiniz şeyi yapmasını kolaylaştırın. Yeni içeriğinize, özel indirimlerinize ya da hediyelerinize kolay ulaşabilmeleri için biyografinizdeki linki düzenli olarak değiştirebilirsiniz. Bu şekilde istediğiniz sayfada etkileşimi artırabilirsiniz. Paylaşımlarınızda doğru mesajları da verirseniz insanların bu linke tıklamalarını sağlarsınız ve dönüşüm oranınızı ciddi bir şekilde artırabilirsiniz.


2. Influencer Marketing’in avantajlarından yararlanın


Influencer marketing, ürün ya da hizmetlerinizin tanıtımı için Instagram fenomenlerinin kullanılması anlamına gelir. Instagramda yüzbinlerce hatta milyonlarca takipçisi olan ünlüler ya da Instagram fenomenleri var. Bu kişiler ürününüzü tanıtırsa, Instagram profiliniz üzerinden satışlarda ve takipçi sayınızda ciddi bir artış yaşanır.


Influencer’lar herhangi bir ürünü bir reklammış gibi tanıtmadıkları için insanlara tavsiye ettikleri ürünler reklamlardan çok daha büyük ilgi görüyor. Ayrıca influencer’lar sayesinde reklamlarla ulaşamayacağınız kadar büyük bir kitleye ulaşabilirsiniz.


Yalnız burada dikkat etmeniz gereken çok önemli detaylar var. Her influencer sizin markanıza aynı katkıyı sağlayamaz. Bu nedenle mutlaka hedef kitlenize uygun bir influencer bulmanız şart.


3. Takipçilerinizin gönderilerini repost edin


Ürünlerinizi paylaşan takipçileriniz ya da kullanıcıların yaptıkları paylaşımı repost ederek kendi sayfanızda paylaşın. Bu şekilde marka görünürlüğünüzü artırmış olacaksınız. Ayrıca ürünlerinizi kullanan kişileri ürün görsellerini belli bir hashtag ile paylaşmaları yönünde teşvik etmelisiniz. Böylece bu hastag’i takip edebilir ve kullanıcıların paylaşımlarına kolaylıkla ulaşabilirsiniz.


Ayrıca insgram kullanıcıları da bireysel olarak profillerini görünür kılmaktan hoşlanırlar. Yani sizin onların paylaşımlarını repost etmeniz ya da belli bir hastag kullanımı için teşvik etmeniz onların da hoşuna gidecektir ve bu etkinin daha geniş kitlelere yayılmasını sağlayacaktır.


4. Instagram reklamları kullanın


Instagram reklamları yüksek etkileşim oranı ve düşük tıklama başına maliyeti ile bilinir. Bu nedenle düşük reklam bütçeleriyle ürünlerinizi geniş kitlelere tanıtabilir, nispeten az bir yatırımla satışlarınızı artırabilirsiniz. Hikayelerin yanı sıra IGTV ve Reels gibi çok sayıda reklam alternatifleri de sunduğu için müşterilerinize çeşitli şekillerde yaklaşabilirsiniz.


Ayrıca marka bilinirliğinizi Instagram pazarlaması ile artırarak müşteri sayınızı ciddi oranda artırabilirsiniz. Burada reklam verirken çok dikkatli olmalısınız. Çünkü daha önceki Facebook Reklamlarında Neden Başarısız Oluyorsunuz konulu makalemizde yazan bilgiler için sadece Facebook için değil onun kardeş şirketi Instagram için de geçerlidir.


Hedef kitlenizi doğru belirlemeli ve doğru reklam stratejisi belirlemelisiniz. Aksi halde reklamlarda başarısız olan işletmeler arasına girebilir ve reklam bütçelerinizi havaya atabilirsiniz.


Doğru reklam ve dijital pazarlama stratejisi için burada olduğumuzu hatırlatmamıza gerek yok sanırım 😊 Buraya tıklayarak bize her türlü destek için başvurabilirsiniz.


5. Hikayelerinize bağlantı ekleyin


10.000’den fazla takipçiniz varsa, kullanıcıları belli bir web sayfasına yönlendirmek için hikayelerinize bağlantılar ekleyebilirsiniz.


Kullanıcıları ürünleri ziyaret etmeye ve satın almaya teşvik etmek için uygun bir CTA ile bazı cazip hikayeler yayımlayın. Ayrıca ilgili bazı hastag’ler de ekleyin ki, konuyla ilgili olan başka kullanıcıların da dikkatini çekebilesiniz.


6. Potansiyel müşteri formları kullanın


Potansiyel müşteri formları, dönüşüm oranlarınızı artırmak için kullanabileceğiniz, kullanıcıların bilgilerini topladığınız formlardır.


Kullanıcılardan haber bültenleri, ürün katalogları ya da sorular gibi çeşitli şeyler için bir form doldurmasını isteyebilirsiniz. İnsanlar form doldurmaktan hoşlanmadıkları için yalnızca işinize yarayacak bilgileri alın.


Form dolduran müşterilerinize yeniden hedefleme yapabilir ya da e-mail marketing kullanarak onların müşteriniz haline gelmesini sağlayabilirsiniz.


Bunlar Instagram satışlarınızı artırmak için etkili olacak ipuçlarıdır. Instagram pazarlaması etkili bir yöntemdir. Satışlarınızı artırmak için bu kanalı mutlaka düşünmelisiniz.


Eğer Instagram pazarlamasında etkili geri dönüşler alamadıysanız ya da nasıl başlayacağınızdan tam olarak emin olamıyorsanız mutlaka bizimle iletişime geçin. Dijital pazarlama ve sosyal medya reklamlarındaki tecrübemiz ile işinizi şansa bırakmamış olursunuz.5 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page