top of page

Küçük işletmeler için iyi bir sosyal medya stratejisi nasıl oluşturulur?Aslında sosyal medyada küçük ya da büyük işletme olmanız hiç önemli değildir. İyi bir sosyal medya stratejisi oluşturma süreci aynı temellere dayanır ve benzer adımlara sahiptir. Hatta küçük bir işletmeniz varsa bu konuda daha şanslı olduğunuzu bile söyleyebiliriz. Süreçlerinizi büyük ve karmaşık şirketlere göre daha hızlı ve kolay oluşturabilirsiniz.


Aşağıdaki adımları kullanarak iyi bir başlangıç yapabilirsiniz.


Hedefleriniz


Kısa ve uzun vadeli hedeflerinizi belirlemelisiniz. Ve bu hedefleriniz tüm iletişim stratejinize de uygun olmalıdır.


Mükemmel bir hedef kitle


Kime ulaşmak istediğinizi net bir şekilde tanımlamalısınız. Ancak onları demografik olarak tanımlamanız yeterli değildir. Çünkü bunlar sadece temel bilgilerdir.


Onların nelerle ilgilendiklerini, boş zamanlarında neler yaptıklarını, sevdikleri ve sevmedikleri şeyleri, sosyal medyayı nasıl ve hangi amaçlarla kullandıklarını, hangi sosyal medya platformlarını daha çok kullandıklarını… Bu listeyi daha da uzatabiliriz. Kısacası hedef kitlenizi tanımalısınız. Onlar hakkında ne kadar çok şey öğrenirseniz sizin için o kadar iyi olur.


Kitlenize verdiğiniz değer


Kitlenize vereceğiniz değeri öncesinde belirlemelisiniz. Onlarla ne kadar yakın olacaksınız, konuşma diliniz ne olacak bilmelisiniz.


Hangi sosyal medya platformu


Hedef kitlenize ulaşmak için hangi sosyal medya platformlarını kullanmanız gerektiğini, hangisinden daha fazla geri dönüş alacağınızı ayarlamalısınız. Bu daha çok deneyerek karar vereceğiniz adımdır. Hedef kitlenizi tanıdıktan ve rakip analizinizi de yaptıktan sonra en uygun platforma karar verebilirsiniz. Ancak bu zamanla değişebilir. O yüzden esnek olmalısınız.


Bir kişi ya da ekip kurun


Stratejinizi uygulamak, çalıştırmak ve sürekli optimize etmek için bir kişiye ya da küçük bir ekibe ihtiyacınız olacak. Bir yandan işletmenizdeki işlerinizi götürürken bir yandan da sosyal medya içerik üretimiyle ilgilenmek sizin için yorucu olacaktır. Aynı zamanda ya yaptığınız işin ya da sosyal medya yönetiminizin kalitesinde düşüş yaşayabilme ihtimaliniz de var. İşletmenizin sürdürülebilirliğini korumak için bu tarz işleri uzmanlarına bırakmanız gerekebilir.


Stratejinizi oluşturma ve işletmenizin sosyal medya hesaplarının yönetilmesi konusunda daha fazla yardıma ve desteğe ihtiyaç duyarsanız İletişim alanından bizimle iletişim kurmaktan çekinmeyin.


1 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page