Küçük İşletmeler Facebook Reklamlarında Neden Başarısız Oluyor?

Güncelleme tarihi: 18 Ağu 2020

Facebook, 2 milyarın üzerinde aktif kullanıcısıyla pazarlamacılara ve tüm işletmelere potansiyel müşterilerini bulmak ve satışlarını artırmak için güzel bir ortam sunmaya devam ediyor. Ülkemizdeki kullanıcı sayısı da 37 milyonun üzerinde olması nedeniyle Facebook reklamları hala en iyi yöntemlerden biri.Bütün bunların yanında şöyle de bir gerçek var. Facebook reklamlarını kullanan işletmelerin %62’si bu reklamlardan herhangi bir sonuca ulaşamıyor.


O zaman asıl sorun şu: Reklamlar neden başarısız oluyor?


Burada küçük işletmelerin Facebook Reklam Stratejisi konusunda en fazla yaptıkları hatalardan bahsedeceğiz:


1. Facebook Reklam Stratejisini somut hedeflerle şekillendirmemek


İşletmelerin ve dijital pazarlamacıların çoğu Facebook reklam stratejilerini somut amaç ve hedeflere dönüştürmekte başarısızlar. Bu yüzden reklamlarında da başarısız oluyorlar.


Facebook reklamlarından faydalanmak için net hedefleriniz olmak zorunda.


Öyleyse önce Facebook reklam hedeflerimizi netleştirelim


Yapılan araştırmalara göre reklam veren işletmelerin %72’si Facebook reklamlarını marka bilinirliğini artırmak için kullanıyor.


- Marka bilinirliği

- İlanlar

- İlgilenen potansiyel müşterileri yeniden hedefleme

- Web sitesi trafiğini artırma

- Müşterileri elde tutma oranını artırma


Facebook’daki beğeniler, paylaşımlar ve yorumlar gibi özellikleri sayesinde sıfırdan bir marka yaratmak için mükemmel bir platform. Ayrıca müşterileri elde tutmak için de en iyi araçlardan biri.


Peki, Facebook reklamlarınızın sonuç vermesini nasıl sağlıyorsunuz?


Bunun cevabı: Katılım ölçütleri oluşturmak.


Bu, Facebook reklamlarınızdaki ücretli tanıtımların buna değip değmeyeceğini belirlemenize yardımcı olacaktır. Şirketiniz için bir etkileşim ölçütü belirlemek için takipçi sayısına, geçmiş katılım oranlarına, rakiplere ve genel Facebook oranlarına bakmak gerekir.


Ayrıca, bir kullanıcı tıklamasının veya dönüşümünün şirketinize ne kadar değer kattığını belirlemeniz gerekir. Böylece parasal değeri belirleyebilecek ve Facebook reklamlarına harcadığınız zamanı ve kaynakları haklı çıkarmanıza yardımcı olacaktır.


Facebook'ta amacın ne?


2. Hedef kitlenizi tanımamak


Müşterilerinizi tanıdığınızı düşünüyorsanız, tekrar bir düşünün. Çünkü müşterilerinizi içten dışa tamamen tanımazsanız, Facebook reklamlarınızın onlar için hiçbir anlamı olmayacak.


Onların mesleklerini ya da medeni durumlarını bilmek yeterli değildir. Derinlemesine incelemelisiniz. Örneğin, müşterileriniz internette en çok nerede takılıyorlar, hayatta en çok istedikleri şey ne, nelerden korkuyorlar? Bunun gibi birçok şeyi bilmelisiniz.


İdeal müşterilerinizin derinlemesine bir profilini oluşturarak, onlarda yankı uyandıracak reklamları ve içerikleri kolayca oluşturabilirsiniz. Başka bir deyişle, sorunları ele alan ve hatta ürün veya hizmetinizi akıllarındaki en iyi çözüm olarak konumlandıran reklamlar.


Facebook reklamları, hedef kitlenizin yaşlarına, cinsiyetlerine ve coğrafi konumlarına kadar birçok kriteri tam olarak seçmenize yardımcı oluyor.


Başarılı bir Facebook reklam stratejisi oluşturmak için, doğru kitle, içerik, reklam metinleri, görseller ve daha birçok şeyi sağlamanız ve ardından bunları sürekli olarak test etmeniz gerekir.


Reklamınız için doğru hedef kitleyi bir türlü bulamıyorsanız ya da bu zor geliyorsa burayı tıklayarak bu konuda profesyonel bir destek almalısınız.


3. Gönderi paylaşırsanız sonuç alırsınız


Bu durum sosyal medyanın ilk yıllarından kalan ve son yıllarda da sıklıkla yapılan hatalardan biridir. Facebook işletme sayfanızda makaleler yayınlamaya başladığınızda ve arkadaşlarınızı sayfanıza davet ettikten sonra beğeniler, yorumlar ve paylaşımların gelmesini istersiniz.


Peki, bu şekilde oluyor mu? Hayır!


Neden?


Çünkü Facebook her yıl daha fazla büyüyor ve içerik sayısı gittikçe fazlalaşıyor. Ayrıca Facebook’un işletmeleri de daha fazla reklama yönlendirmek gibi bir amacı var. Bu nedenle içeriklerinizin takipçileriniz tarafından görüntülenme oranı gün geçtikçe düşüyor.


Gönderilerinizi nasıl daha fazla insana ulaştırabilirsiniz?


a. Kaliteli içerikler oluşturun

Videolar, infografikler, e-kitaplar gibi içerikler oluşturmalısınız. Bunları oluştururken aklınızda bulundurmanız gereken tek şey, müşterilerinizin sorularına cevap veriyor olmasıdır.


b. İçeriğinizi tanıtın

Çok fazla zaman ve para harcamayın. Günde 10 TL’lik reklamlarla içeriklerinizi daha fazla potansiyel müşterinize tanıtın.


c. Benzer gruplarla bağlantı kurun

Gruplarla bağlantı kurmak iyi sonuçlar verir. Burada dikkat etmeniz gereken şey, rakipleriniz olmaması. Onlara içeriğinizin insanlara nasıl yardımcı olduğunu gösterin.


d. İçeriğinizle ilgili beğeni, paylaşım ve yorum isteyin

Bu konuda açık olabilirsiniz. İnsanlardan içeriğinizi okumalarını, okuduktan sonra beğenip paylaşmalarını isteyin. Bir kişi bile sayfanızı beğendiğinde içeriklerinizin daha fazla insana ulaşmasını sağlayacaksınız.


4. Ad Manager’dan doğru bir şekilde yararlanmama


Çoğu işletme ve dijital pazarlamacı reklamlarını akıllı telefonlarından verme eğilimdedir. Böyle telaşlı bir şekilde ve kolaya kaçarak reklam verdiğinizde doğru kitleyi hedefleyemezsiniz. Bu gibi durumlarda Facebook, sponsorlu paylaşımlarınızı genellikle herhangi bir şeyi beğenme eğilimine sahip insanların karşısına çıkaracaktır. Paylaştığınız içeriğin beğeni sayısı çok fazla olacaktır ancak bu başarılı bir reklam verdiğiniz anlamına gelmeyecektir. Doğru kitleyle paylaşılmadığında size müşteri çekmeyen bir davranış olacaktır.


Peki, bunun için ne yapmalısınız?


Cevap çok basit. Tüm reklamlarınız için Facebook Reklam Yöneticisini kullanmalısınız.


5. Facebook reklam kampanyanızı analiz etmemek


Yaptığınız tüm reklam çalışmaları gibi Facebook reklamlarınızı da izlemeniz ve ölçümlemeniz gerekir. Bu, pazarlama çalışmalarınızın karşılığını alabilmeniz için önemlidir.


Facebook gönderilerinizi nasıl izleyebilirsiniz?


Bunun için Facebook Pixel’i doğru bir şekilde kullanmayı bilmeniz yeterlidir. Facebook Pixel popüler bir uygulama değildir ancak her web sitesi ziyaretçinizi takip etmenize yardımcı olacak harika bir analiz aracıdır.


Facebook Pixel’i doğru bir şekilde kullanmayı bilmiyorsanız ya da sonuçlarının nasıl olacağını deneyimlemek istiyorsanız burayı tıklayarak profesyonel bir destek almanızı tavsiye ederiz.


6. Doğrudan satış aracı olarak kullanmak


Facebook bir sosyal medya kanalıdır. Yani kimse Facebook’u bir şeyler satın almak için kullanmaz.


Platform, insanların birbirleriyle tanışmaları, konuşmaları ve hayatlarını paylaşmaları amacıyla yapıldı. İşletmeler için de durum aynı aslında. Şirketinizin yeni insanlarla tanışması, onlarla iletişim halinde olması ve ürün ya da hizmetlerini tanıtması amacını taşıyor. Yani işletmenizin Facebook’taki varlığında satış aklınıza gelen en son şey olmalı.


Bu nedenle, Facebook’ta doğrudan satış yapmaktan ya da insanları bir şeyler almaları için zorlamaktan kaçının. Bunun yerine, müşterilerinizle bağlantıda kalmak için bunu bir araç olarak kullanın. Markanıza ilgi duyan potansiyel müşterilerinizi yeniden hedefleyin. Böylece verdiğiniz reklamların geri dönüşüm oranlarını ciddi bir şekilde artırabilirsiniz.


Yapılan araştırmalara göre, yeniden pazarlama 4 kat daha fazla dönüşüm elde edilmesine yardımcı oluyor.


Sonuç


İşletmelerin yaklaşık %62’si Facebook reklamlarında başarısız oluyor. Bunun sonucu olarak her işletme ayda binlerce lirasını sokağa atıyor.


Facebook reklamlarında başarısız olmak istemiyorsanız yukarıdaki önerilerimizi dikkate alabilirsiniz. Ayrıca geri dönüşüm oranınızı artırmak ve minimum reklam bütçesiyle maksimum sonuç elde etmek için burayı tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Yaptığımız önerileri beğendiyseniz bu gönderiyi beğenebilir ve daha fazla insanın bu önerilerden faydalanması için sayfanızda paylaşabilirsiniz. Sizin de Facebook reklamlarında yaşadığınız iyi ya da kötü deneyimler varsa yorumlarda paylaşabilirsiniz.


24 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör