Küçük İşletmeler Facebook Reklamlarında Neden Başarısız Oluyor?

Güncelleme tarihi: 18 Ağu 2020

Facebook, 2 milyarın üzerinde aktif kullanıcısıyla pazarlamacılara ve tüm işletmelere potansiyel müşterilerini bulmak ve satışlarını artırmak için güzel bir ortam sunmaya devam ediyor. Ülkemizdeki kullanıcı sayısı da 37 milyonun üzerinde olması nedeniyle Facebook reklamları hala en iyi yöntemlerden biri.Bütün bunların yanında şöyle de bir gerçek var. Facebook reklamlarını kullanan işletmelerin %62’si bu reklamlardan herhangi bir sonuca ulaşamıyor.


O zaman asıl sorun şu: Reklamlar neden başarısız oluyor?


Burada küçük işletmelerin Facebook Reklam Stratejisi konusunda en fazla yaptıkları hatalardan bahsedeceğiz:


1. Facebook Reklam Stratejisini somut hedeflerle şekillendirmemek


İşletmelerin ve dijital pazarlamacıların çoğu Facebook reklam stratejilerini somut amaç ve hedeflere dönüştürmekte başarısızlar. Bu yüzden reklamlarında da başarısız oluyorlar.


Facebook reklamlarından faydalanmak için net hedefleriniz olmak zorunda.


Öyleyse önce Facebook reklam hedeflerimizi netleştirelim


Yapılan araştırmalara göre reklam veren işletmelerin %72’si Facebook reklamlarını marka bilinirliğini artırmak için kullanıyor.


- Marka bilinirliği

- İlanlar

- İlgilenen potansiyel müşterileri yeniden hedefleme

- Web sitesi trafiğini artırma

- Müşterileri elde tutma oranını artırma


Facebook’daki beğeniler, paylaşımlar ve yorumlar gibi özellikleri sayesinde sıfırdan bir marka yaratmak için mükemmel bir platform. Ayrıca müşterileri elde tutmak için de en iyi araçlardan biri.


Peki, Facebook reklamlarınızın sonuç vermesini nasıl sağlıyorsunuz?


Bunun cevabı: Katılım ölçütleri oluşturmak.


Bu, Facebook reklamlarınızdaki ücretli tanıtımların buna değip değmeyeceğini belirlemenize yardımcı olacaktır. Şirketiniz için bir etkileşim ölçütü belirlemek için takipçi sayısına, geçmiş katılım oranlarına, rakiplere ve genel Facebook oranlarına bakmak gerekir.


Ayrıca, bir kullanıcı tıklamasının veya dönüşümünün şirketinize ne kadar değer kattığını belirlemeniz gerekir. Böylece parasal değeri belirleyebilecek ve Facebook reklamlarına harcadığınız zamanı ve kaynakları haklı çıkarmanıza yardımcı olacaktır.


Facebook'ta amacın ne?


2. Hedef kitlenizi tanımamak


Müşterilerinizi tanıdığınızı düşünüyorsanız, tekrar bir düşünün. Çünkü müşterilerinizi içten dışa tamamen tanımazsanız, Facebook reklamlarınızın onlar için hiçbir anlamı olmayacak.


Onların mesleklerini ya da medeni durumlarını bilmek yeterli değildir. Derinlemesine incelemelisiniz. Örneğin, müşterileriniz internette en çok nerede takılıyorlar, hayatta en çok istedikleri şey ne, nelerden korkuyorlar? Bunun gibi birçok şeyi bilmelisiniz.


İdeal müşterilerinizin derinlemesine bir profilini oluşturarak, onlarda yankı uyandıracak reklamları ve içerikleri kolayca oluşturabilirsiniz. Başka bir deyişle, sorunları ele alan ve hatta ürün veya hizmetinizi akıllarındaki en iyi çözüm olarak konumlandıran reklamlar.


Facebook reklamları, hedef kitlenizin yaşlarına, cinsiyetlerine ve coğrafi konumlarına kadar birçok kriteri tam olarak seçmenize yardımcı oluyor.


Başarılı bir Facebook reklam stratejisi oluşturmak için, doğru kitle, içerik, reklam metinleri, görseller ve daha birçok şeyi sağlamanız ve ardından bunları sürekli olarak test etmeniz gerekir.


Reklamınız için doğru hedef kitleyi bir türlü bulamıyorsanız ya da bu zor geliyorsa