Küçük İşletmelerin Sosyal Medyada En Çok Yaptıkları Hata Nedir?Sosyal medyanın büyük ya da küçük tüm işletmeler için zorunlu bir ihtiyaç olduğunu sanırım hepimiz biliyoruz artık. Geçtiğimiz yıllara kadar bazı sektörler sosyal medyanın kendi işleri için uygun olmadığını düşünürken son yıllarda sosyal medya sayesinde atak yapan firmaları gördükten sonra bu düşünceler de yerle bir oldu.


Sosyal medyayı kendi işletmeleri için kullanmak isteyen küçük firmaların bir çoğu bunu nasıl kullanacağını bilmiyorlar. Kullanımı çok kolay platformlar oldukları için kendileri bu işi yapmaya çalışıyorlar ancak çok büyük çoğunluğu başarısız olmaktan kurtulamıyor. Başarısızlıktan kurtulamadıklarında ise, işi profesyonel bir sosyal medya uzmanına bırakmayı düşünüyorlar. Ve bu noktada da ikinci büyük hatalarını yapıyorlar. Onların işine en başında müdahale ediyorlar.


Profesyonel bir sosyal medya uzmanı sizinle görüşmeden önce mutlaka sektör analizi yapar. Daha sonra hesabınızı inceleyerek artılarını eksilerini çıkarır. En son sizinle görüşür ve hedeflerinizi, hedef kitlenizi öğrenir. Tüm bunların analizinden sonra size bir strateji çıkartır ve bir yol haritası belirler.


Daha önce kendisi denediği için başarılı olamayan firma sahipleri, sosyal medya uzmanının işine karışmaya büyük heves duyarlar. Onun belirlediği içerik formatlarını beğenmezler, sosyal medya stratejisini değiştirmek isterler, daha fazla etiket kullanarak paylaşım yapılmasını isterler ve kısa zamanda takipçi sayısının artmasını beklerler.

Sosyal medyada takipçi sayısının artırılması için çok fazla yöntem vardır. Bunu herkes çok iyi bilir. Bir sosyal medya uzmanının bunu bilmemesine imkan yoktur. Ancak firmaların sosyal medya hesaplarının yönetiminde en önemli detay takipçi sayısı değil, takipçi niteliğidir.


Çok sayıda takipçiye sahip olup hiç etkileşime giremeyen hesabınız olması yerine az takipçisi olan ancak her paylaşımı etkileşime giren bir hesabınızın olmasını tercih etmelisiniz. Çünkü bu etkileşimler düzenli olarak takipçi sayınızı artıracağı gibi, bir süre sonra satışlarınızı da artırmaya başlayacak başlıca etkendir.


Eğer küçük işletmenize ait bir sosyal medya hesabı olmasını ve profesyonel bir şekilde yönetilmesini istiyorsanız bir sosyal medya uzmanıyla çalışmanız önemlidir. Sosyal medya uzmanınızı seçerken konuya ne kadar hakim olduğunu ve neler yapacağını dikkatli dinlemeli, çok fazla şeyler vadediyorsa başka uzmanlarla da görüşmenizi tavsiye ederiz. Çünkü sosyal medya hesaplarının doğru yönetilmesi işletmenizin marka imajı için de önemlidir. Hesabınız ne kadar profesyonel yönetilirse hedef kitlenizin gözünde firmanız da o kadar profesyonel olacaktır.


3 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör