top of page

Mükemmel Bir Açılış Sayfası Yazmanız İçin 5 İpucu

Pek çok insan kafasındaki iş fikirlerini hayata geçirmek konusunda çalışmalar yapıyor. Tüm teknolojik imkanlar girişimlerin ortaya çıkmasını da kolaylaştırıyor gibi. Çok sayıda arama motoru, sosyal medya platformu ve web sitesi oluşturma platformu var. Risk almak ve masum fikirleri artık bir girişime dönüştürmek için mükemmel bir zaman gibi görünüyor.


İlk adımı attıktan sonra halletmeniz gereken birçok şey var. Hepsini burada sıralarsak, onları okumak için geçirdiğiniz zamanda girişiminizi faaliyete sokacak zaman bulamazsınız. Sıralama gözetmeksizin işinizi başarılı kılmak için yapmanız gereken temel faktörlerden birinden bahsedeceğiz.


Girişiminize başarılı bir başlangıç nasıl yaparsınız?


Başarı için tanınmanız gerekiyor. İnsanların sizi tanımaları gerek. Özellikle girişiminiz her dakika iş dünyasına atılan benzerlerinden biri olacağı için. (Gerçeklerle yüzleşmek zorundayız. Her niş girişimin kısa zamanda birçok benzeri mutlaka olacaktır.)


Bugünlerde tanınmanın en iyi ve etkili yolu internettir. İnsanlar artık her şeyi internette ve sosyal medyada aratıyor. Bu nedenle dijital pazarlama yoluyla kendinizi tanıtmanız gerekiyor. Bir web sitesine sahip olmanız gerektiğinden artık bahsetmiyoruz bile.


Başarılı bir web sitesine sahip olmanız yetmeyecektir. Aynı zamanda çok iyi bir açılış sayfasına da sahip olmalısınız.


Mükemmel bir açılış sayfası nasıl yazılır?Potansiyel müşterilerinizi anlayın ve onların ihtiyaçlarını karşılayın


İnsanların sayfanızda doğrudan bir reklam görmelerine gerek yok. Hatta reklam görmemeleri sizin açınızdan büyük bir avantaj olacaktır. Günümüzde insanlar ne istediklerini biliyorlar. O yüzden sizden güzel bir pazarlama örneği değil, ürün ya da hizmetinizi satın aldıklarında nasıl bir fayda sağlayacaklarını bilmek istiyorlar. İşletmenizin benzerlerinden neden daha iyi olduğunu açılış sayfasında göstermelisiniz.


İnsani olun


Kulağa çok ilginç gelebilir ancak çok önemlidir. Açılış sayfanızda bir arkadaşınızla sohbet ediyormuş gibi bir metin yazmalısınız. Karmaşık cümlelere ve ağdalı sözcüklere hiç girmeyin. Her şeyi olabildiğince açık ve basit anlatın. Burada amacınız çok iyi edebiyat bildiğinizi göstermek değil, işletmenize dikkat çekmek. (Bu arada çok iyi edebiyat bildiğinizi göstermek değil derken imla kurallarına ve anlam bilgisine dikkat etmelisiniz. Aksi halde çok itici görünecektir.)


Her neyse, herkes karşısında samimi birini görmekten hoşlanır. Karşı tarafa bir güven duygusu verir. O yüzden metniniz rahat bir tarzda, özgün ve imla kurallarına uygun olmalı.


Basit olun


Sunduğunuz ürün ya da hizmeti anlatırken çok uzun cümleler ve karmaşık paragraflar kurmaktan uzak durun. İnsanlar önce başlığa dikkat ederler. Daha sonra metnin kalanına göz gezdirirler. Bu süreci onlar için kolaylaştırmanız size büyük bir avantaj sağlayacaktır.


Aynı durum web sitenizin tasarımı için de geçerlidir. Tasarımı oldukça basit ve sade tutmalısınız. Çünkü sitenizi ziyaret eden hiç kimse bunun için ne kadar çok zaman ve emek harcadığınızı düşünmeyecektir. Bunları takdir etmeyecektir. İnsanlar sadece ihtiyaçları için sitenizi ziyaret edecekler ve sizden net bilgiler almak isteyecekler. Onlara site haritası, kesin bilgiler ve referanslar vermelisiniz.


Okuyucularınızı harekete geçirmeyi öğrenin


Açılış sayfanız için uzun metinler yazmak için çok fazla zaman harcamak yerine güçlü bir başlığa ve CTA (Call to Action) mesajına odaklanmanız daha faydalı olacaktır. İstatistiklere göre bunlar okuyucuların gerçekten dikkat ettiği iki unsur.


Web sitenizde işletmenizin ne kadar havalı olduğunu söylerseniz ancak bu konuda insanların harekete geçmesi için onları motive etmezseniz, söyledikleriniz hiçbir işe yaramayacaktır. Bu nedenle, potansiyel müşterilerinizin okumayı bitirdikten sonra ne yapacaklarını bildiklerinden emin olmalısınız.


Birden fazla alternatifiniz olsun


Burada yalnızca bir açılış sayfası yazmamanız gerektiğinden bahsediyoruz. İşinizi ciddiye alıyorsanız, müşterilerinizin davranışlarını analiz etmek ve onları anlamak istersiniz. Bunun için bir açılış sayfasının birden fazla versiyonunu oluşturmak ve hangisinin daha fazla dönüşüm getirdiğini de test etmeniz gerekiyor.


Versiyonlar çok çeşitli olabilir. Sadece metinde yapılacak değişiklikler değil, CTA butonunun renginden yeni başlıklara kadar her şey olabilir. Bu farkındalığa sahip olmak ve uygulamak kesinlikle size fayda sağlayacaktır. Biraz sabırla, size istediğiniz sonucu getiren bir açılış sayfasına sahip olabilirsiniz.Artık bir açılış sayfasından neler yazılması gerektiğini biliyorsunuz. Şimdi tek yapmanız gereken şey harekete geçmek. Ama acele etmeyin. Bahsettiğimiz her şeyi ve kafanızdaki fikirleri düşünmek, plan yapmak ve bir yol haritası çıkarmak için zaman ayırın. Başka bir deyişle, biraz titiz, biraz sabırlı ve çokça istekli olun. Böylece başarılı bir girişime sahip olabilir ve işletmenizi büyütebilirsiniz.

1 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page