top of page

Mark Zuckerberg Bu Kadar Parayla Ne Yapıyor?Bir dönemin en çok konuşulan konularından biri Mark Zuckerberg’in genç yaşında kazandığı servetti. Herkesin dilinde milyarlarca dolarla neler yapılacağı konusunda hayaller dolanıyordu.


Peki Mark Zuckerberg bu konuda neler diyor?


Parayı önemsemediğini söylüyor.


Çok para kazanan insanların genelde söylediği bir şeydir bu sanırım. “Ben paraya önem vermiyorum.” Ancak son dönem teknoloji zenginlerinin söylediği ve hepimizin kulağına küpe olması gereken çok önemli bir söz var. Mark Zuckerberg bir röportajında “Para kazanmak için hizmet yaratmıyoruz. Daha iyi hizmet vermek için para kazanıyoruz.”


Para kazanma odaklı yapılan işler yaşadığımız bu dönemde artık geçerliliğini yitirmiş durumda. Hepimiz en iyi yaptığımız işi, vereceğimiz en iyi hizmeti vermeliyiz. Para bunun karşılığı olarak gelen bir araç durumunda.


New Jersey’deki devlet okullarına bağış


Mark Zuckerberg, New Jersey’deki Newark devlet okullarına yardımcı olmak amacıyla 2010 yılında tam 100 milyon dolar bağışladı.


Parasının çoğunu hayır kurumlarına vereceği bir sözleşme imzaladı.


Mark Zuckerberg, 2010 yılında parasının çoğunu hayır kurumlarına bağışlayacağına dair vaatte bulunduğu bir sözleşme imzaladı.


Ne kadar garip değil mi? Son dönem milyarderlerden böyle şeyler duymaya başlamak ilginç geliyor. Üstelik bu konuda yalnız da değil. Takip ettiyseniz Bill Gates, Tim Cook gibi milyarderler de benzer şeyler yapıyorlar.


Mahremiyet kaygıları nedeniyle aldığı evler


İşte hepimize çok ilginç gelecek bir harcama kalemi. Zuckerberg, komşu evlerinden birini bir web geliştiricinin almak istediğini duyduğunda evinin çevresindeki tüm evleri alıp onlara tekrar kiralamış. Evini genişletmeyi düşünmediği ve özel hayatıyla ilgili endişeleri olduğu için böyle bir şey yapmış. Bu endişesinden dolayı 30 milyon dolar harcamış.


Özel jet olmazsa olmaz zaten


Tüm zenginlerin olmazsa olmaz ihtiyaçlarından biri de özel jet herhalde. Mark Zuckerberg de diğerlerine nispeten daha küçük bir rakama, 700.000 dolara bir özel jet almış. Tabii ki diğerleri gibi o da iş amaçlı kullanmak için aldığı söyleniyor.


3 görüntüleme1 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page