Neden Çoğu Küçük İşletme Küçük Kalıyor?Küçük işletmelerin çoğu Girişimcilik zihniyeti yerine Teknisyen zihniyetine sahip kişiler tarafından başlatılıyor.


Su tesisatçısı, diş hekimi ya da web tasarımı gibi. Bir işin teknik tarafında çok iyi olan kişiler işletmelerini kuruyorlar ancak bunu büyütmeyi düşünmüyorlar. Bir süre sonra da işlerini başkalarına devretmek ve bir kenara çekilmek zorunda kalıyorlar.


Sonuç olarak, çoğu işletme gerçekten hak ettiği kadar para kazanamıyor.


Oysa ki, işletme sahibinin amacı bu değil miydi? Kim işletmesini kurarken para kazanma hedefi koymaz?


Büyüyen ve büyük olan işletmelere baktığımızda bunlar yaptıkları iş için NE ve NASIL sorularının ötesine geçmeyi başarmış ve KİM sorusunu sormaya başlamış işletmelerdir. Bu KİM sorusu hem kendileri hem de müşterileri için sorulmuş bir sorudur.


Bir işletmenin büyümesi ancak müşteri arzının artmasıyla mümkün olabilir.


Tecrübelerimize göre, çoğu küçük işletme sahibi teknik olarak yani yaptıkları iş konusunda çok iyi ve bilgili olmalarına rağmen pazarlama konusunda oldukça tecrübesiz ve bilgisizdir.


Pazarlamanın ne olduğu hakkında hiçbir fikri yoktur. Çoğu zaman en iyi pazarlama fikrinin “indirim yapmak” olduğunu düşünürler.


İşletme sahiplerinin çoğunluğu, eğer iyi bir ürün ve hizmet veriyorlarsa ve bunu uygun fiyatlarla insanlara sunarlarsa müşterilerin mağazalarına akın edeceğini düşünür.


Peki bu gerçekten doğru mu?


Bunu okuyan çoğu işletme sahibi gerçek cevabı söyledi bile.


Bu son derece yanlış!


Ürün ve hizmet arzı konusunda bolluk çağında yaşıyoruz. Her bir ürün ve hizmet kategorisinde müşteriler için binlerce seçenek mevcut.


Sürekli gelişen bir dünyada doldurulması gereken boşluklar kalmadı. Oluşan boşluklar da hemen büyük bir hızla doluyor.


Artık ticaret arz tarafından yönetilmiyor. Yönetim tamamen talep tarafının elinde. Ve talep tarafındaki müşteriler de önlerine çıkan sınırsız seçenekle tatmin oluyorlar.


Ürününüzü veya hizmetinizi potansiyel müşterilerinizle buluşturabilmek için pazarlamaya yatırım yapmalısınız. Çünkü pazarda kalabalık çoğalıyor ve artık müşterilerin sizi bulması gittikçe zorlaşıyor.


Bir işletme sahibi olarak, sizi keşfedecek müşterilere güvenemezsiniz. Onların karşısına çıkmanız gerekiyor.


Ve bunu sadece pazarlama ile yapabilirsiniz.


Ancak çoğu işletme, başarılı şirketler ve pazarlama arasındaki ilişkiyi göremezler. Bu nedenle, kurulan işletmelerin çoğunluğu ilk 5 yılda kapanmak zorunda kalır.


İşletmenize büyük emekler harcıyor ve büyük umutlar besliyorsunuz. Bunun farkındayız. Kimse işletmesini açarken kapatmak için açmaz.


İşletmenizin sürdürülebilir olması ve emeklerinizin karşılığını alabilmeniz için pazarlamanın gücünü kullanın.


İnanın, pazarlama konusuna ayırdığınız bütçe boşa değildir. Karşılığı kısa sürede gelecek bir yatırımdır.


2 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör