top of page

Online Pazarlama Neden Önemlidir?Eskiden işletmelerin ürün ve hizmetlerini satmaları için en önemli faktör fiyat ve reklamdı. Ürettiğiniz ürünü en ucuza mal ediyorsanız piyasada büyük bir avantaja sahipsiniz demekti. Bir de geleneksel medya kanallarına reklam verip tanıtım yaptığınızda ülke çapında tanınan bir marka olmanız hiç de zor değildi.


Ancak dijitalleşen dünya ile artık bu söylediklerimiz geçerliliğini korumuyor. Günümüzde ürün ve hizmetlerin satılmasında fiyat önem sıralamasının çok aşağılarına indi. Çünkü tüketicilerin satın alma eğilimleri çok değişti. Artık tüketiciler alacakları ürünlerin önce fiyatlarına bakmıyorlar. Önce kendilerine bu ürün ya da hizmete ihtiyacım var mı diye soruyorlar?


Tüketicilerin ikna olmaya ihtiyaçları var


Tüketicilerin bir ürün ya da hizmeti satın almaları için o ürüne ihtiyacı olduğuna inanmaya ihtiyaçları vardır. Aksi halde boşa para harcadıklarını düşünüp mutsuzluğa kapılabilirler. Kendilerini mutsuz eden bir ürünü de bir daha satın almaz ve çevresindeki insanları da bu konuda yönlendirebilir.


Pazarlama konusu tüketicilerin harcama davranışlarındaki bu değişiklikten sonra işletmeler için daha da önemli olmaya başladı. Çünkü işletmelerin kazanç elde etmesi ve sürdürülebilir bir iş yapabilmesi için düzenli müşterilere ihtiyaçları vardır.


Şunu dürüstçe söyleyebiliriz ki, her platforma yoğun bir şekilde reklam verme dönemi sona erdi. Bu şekilde bir pazarlama haritası çizdiyseniz acilen değiştirmenizi öneririz. Yoğun bir reklam bombardımanı altındaki insanlar artık reklam görmek istemiyorlar. Bunun yanı sıra, reklamlarla en fazla kendisini rahatsız eden ürünlere karşı antipati duymaya başlıyor.


Online pazarlamanın avantajları


İşletmenizin gelişmesi için internetteki varlığınızın konumu çok önemlidir. İnsanların internet kullanımı arttığı için bütün işletmeler de internette yer almaya başladılar. Ancak daha fazla satış yapmak ve marka bilinirliğinizi artırmak için bu tek başına yeterli değildir.

İnternette markanızı doğru bir şekilde konumlandırmalı ve doğru pazarlama taktikleri kullanmalısınız.


Online pazarlama zaman kazandırır


Online pazarlamanın, işletmeler için en büyük faydası, artık hedef kitleye direkt olarak ulaşabilmeleridir. Sattığınız ürün ya da hizmetin hedef kitlesini belirledikten sonra sadece onlara yönelik pazarlama yaptığınızda hem paranızı hem de zamanınızı boşa harcamamış olursunuz.


Online pazarlama ile sonuçları ölçümleyebilirsiniz


İnternet üzerinde oluşturduğunuz kampanyaların sonuçlarını anlık olarak izleyebilme imkanınız vardır. Böylece kampanyanızın işe yarayıp yaramadığını hemen tespit edebilir ve rotanızda değişiklik yapabilirsiniz.


Online pazarlama esnektir


Online pazarlamanın en büyük avantajlarından biri de esnek olmasıdır. Hedef kitlenize günlük yaşamlarının herhangi bir anında ulaşabilmeniz mümkündür. Ayrıca lokasyon hedefli yapacağınız kampanyalar ile doğru zamanda doğru kişilere ulaşmanız bile mümkün.


Online pazarlama düşük maliyetlidir


Dijitalleşmenin işletmelere sağladığı en büyük yararlardan biri de reklam maliyetlerinin düşmesi olmuştur. Geleneksel medyada verilen reklamlarla arasında sadece rakamsal olarak değil etki anlamında da çok büyük farklar var.


Geleneksel pazarlamadan dijitale geçişte bakış açınız önemlidir.


Geleneksel pazarlama kullanılırken işletmelerin algısı sürekli ve her yere reklam verilmesi gerekliliğiydi. Bu pazarlama yöntemi çok büyük maliyetleri de beraberinde getiriyordu. günümüzde dijital medyaya geçişten sonra yine aynı bakış açısına sahip işletme ve pazarlama çalışanları bulunuyor. Yani dijital medyada reklamlar çok ucuz. O yüzden her yerde sürekli yer alacak reklam verirsen kazanırsın.


Bu çok büyük bir yanlış!


Bu bakış açısıyla dijital medyalarda reklam stratejisi oluşturursanız, toplamda size yarattığı maliyet çok büyük olacaktır. Maliyet derken parasal anlamda büyük maliyetten bahsetmiyoruz. Etkili bir pazarlama kampanyasına çok büyük bir bütçe ayırabilirsiniz. Ancak doğru konumlama ile o kadar fazla etkileşim alırsınız ki, ayırdığınız büyük bütçe elde ettiğinizin yanında çok küçük kalır.


Eski bakış açısının size yaratacağı maliyet daha farklıdır. Doğru hedef kitle çalışması yapılmazsa, doğru dijital mecralar kullanılmazsa ve hatta doğru zamanda kampanya çıkılmazsa bunun işletmenize maliyeti hem markanın antipati kazanmasına hem de reklam bütçesinin geri dönüşü olmamasına neden olacaktır.


Online pazarlama kolay görünen ancak doğru yapılması kritik öneme sahip bir alandır. Dijital mecralardan reklam vermenin kolaylaşması, aslında markanıza değer katmanın da zorlaşması anlamına geliyor. Çünkü internette gürültü artıyor ve insanlar artık reklam görmek istemiyor.


7 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page