Pazarlama Stratejisi ile Pazarlama Planı Arasındaki Fark Nedir?Pek çok işletme sahibi ve pazarlamacı, pazarlama stratejisi üzerinde çok çalışıyor. Bulabildikleri her püf noktasını ve tavsiyeyi uygulamaya çalışıyor. Bir blog sahibi olmak, SEO uyumlu ve kaliteli içerikler üretmek, video oluşturmak, sosyal medya yönetimini doğru yapmak, verileri analiz etmek gibi daha birçok taktik sayabiliriz. Ancak yine de beklenen geri dönüşler alınamıyor. Çaba var, tüm pazarlama bileşenleri var ancak geri dönüşümde bir değişiklik yok.


Bu yüzden birçok işletme hüsrana uğruyor.


Peki, bazı işletmeler aynı bileşenleri kullandıkları halde iyi sonuçlar alırken neden birçoğu hüsrana uğruyor?


Burada işin püf noktası yaptıkları şeyler değil aslında. Asıl olan neden yaptıklarıdır.


İçerik, videolar, sosyal medya ve diğer tüm bileşenler hakkında planlar yapılır ve bunların ne zaman yayımlanacağına dair programlar hazırlanır. Ancak bu planlar genel bir strateji ile desteklenmez.


Şimdi şunu sorabilirsiniz. Plan ve strateji aynı şey değil mi? Planlama yaptıktan sonra bunların işlemesi gerekmez mi?


Pek öyle değil.


Bu iki terim genellikle birbirinin yerine kullanılır. Aslında bu işin kolayına kaçmaktır. Çünkü ikisi aynı anlama gelmiyorlar. Ancak şu da unutulmamalıdır. İkisi aynı anlama gelmiyorlar ama ikisi de dijital pazarlamada başarı için eşit derecede önemlidir.


Pazarlama stratejisi ile pazarlama planı arasında ne fark var?


Temelde, muhtemelen bir pazarlama planınız vardır ancak stratejiniz yoktur.


Pazarlama stratejisi “ne” sorusunun derinliklerine daldığınız yerdir. Pazarlama planı ise “nasıl” sorusuna odaklanır. Strateji tamamen düşünmekle ilgilidir, plan ise yapmakla ilgili.


Pazarlama stratejisi


Önce işe stratejiyi anlatarak başlayalım. Çünkü strateji her zaman planlamadan önce gelir.


Birçok işletme stratejinin sadece zaman çizelgesinden ibaret olduğunu düşünerek hareket ediyor, gerçekleşecek olayların bir programı gibi. Ancak strateji bundan çok daha fazlasıdır.


Pazarlama stratejisi söz konusu olduğunda her zaman tek bir şeyle işe başlanır. Hedef kitlenizi tanımak. Burada önemli sorular sormalısınız. Örneğin, hedef kitlenizin acı veren sorunları neler? Neden sana ihtiyaçları var?


Pazarlama stratejisi hedeflerinizi de belirler.


Ama kendi hedefleriniz kadar müşterilerinizin hedefleriyle de ilgilidir.


Öyleyse, her ikisinin de nasıl buluştuğunu ve bu iki hedefe nasıl ulaşacağınızı bulmanız gerekir. Örneğin, ayakkabı üreten ve satan bir işletmeyseniz, müşterinizin hedefi mümkün olan en iyi ayakkabıyı uygun fiyata almaktır. Sizin amacınız ise, ayakkabı yapımı ve satışı alanında en başarılı firmalardan biri olmaktır. Bu hedeflerin ikisini birden nasıl karşılayacağınızı bulmalısınız.


Temel olarak strateji, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi kime pazarlamanız gerektiğine ve şirket olarak neyi başarmak istediğinize genel bir bakıştır.


Pazarlama çalışmalarında ulaşmayı umduğunuz hedeflerinizin neler olduğunu belirlemelisiniz.


Stratejiniz birkaç noktayı içermelidir:


- Ne tür bir hizmet veriyorsunuz?

- Uzun süreli hedefleriniz neler?

- Kısa vadeli hedefleriniz neler?

- Markanızı nasıl konumlandıracaksınız?

- Pazarlama mesajınız ne?

- Hedef kitleniz kim?

- En popüler içeriğiniz hangisi ve neden popüler?


Bu soruların cevaplarından sonra planınıza geçmelisiniz. Çünkü planınızın adımlarını bu sorular belirleyecek.


Pazarlama planı


Pazarlama stratejinizi belirledikten sonraki adım, bir pazarlama planı oluşturmaktır. Ne yapmanız ve ne yapmamanız gerektiğini planlamak için pazarlama stratejisinde toparladığınız hedefleri kullanacaksınız.