top of page

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?Kimsenin göz ardı edemeyeceği bir gerçek haline dönmüştür sosyal medya pazarlaması. Ne yaparsanız yapın, ister yerel bir işletme olun, ister ürün sahibi, ister e-ticaret şirketi sahibi olun, isterseniz sadece bir kişi. Sosyal medya pazarlaması doğru kullanıldığında her şeyi marka haline getirebilirsiniz.


Sosyal medya pazarlaması, hedef kitlenize ulaşmanın ve onlarla en hızlı şekilde iletişim kurmanın en kolay yollarından biridir. Bunların yanı sıra ürününüzü nasıl geliştirebileceğinizi ya da müşteri kitlenizi nasıl artırabileceğinizi de öğrenebilirsiniz bu sayede. Yani sosyal medya pazarlaması doğru bir şekilde kullanıldığında kişiye ve markalar çok fazla değer katabilecek bir araç haline gelmiş durumda.


Nedir bu sosyal medya pazarlaması?


Aslında temel olarak Facebook, Instagram, Twitter ya da Youtube gibi benzeri platformların pazarlama yapmak için kullanılmasıdır diyebiliriz. Burada amaç, yeni müşteriler çekmek için geniş kitlelere ulaşmak ve onlarla etkileşime girmektir.


Sosyal medya pazarlaması avantajları nelerdir?


1. Marka bilinirliğini artırır


Gönderilerinize aldığınız beğeni, takip, paylaşım gibi etkileşimler sayesinde daha geniş kitleler tarafından fark edilmenizi sağlar ve müşteri kitleniz tahmin ettiğinizden daha hızlı büyüyebilir.


2. Satış olasılığınızı artırır


Hesabınızı takip eden, sizin paylaşımlarınızı seven kitlelere ve onlara benzer yapıda olan insanlara reklam verdiğiniz için satış oranlarınızın artmasını sağlar. Sizin ürün ya da hizmetinizle ilgisi olmayan insanları reklam bütçenizin dışında tuttuğunuz için reklam için boşa giden harcama yapmazsınız.


3. Müşterilerinizle ilişkileriniz gelişir


Müşterilerinizin markanız ya da ürünlerinizle ilgili sorularını yanıtladığınızda, sizi takip eden insanlar ve cevap verdikleriniz kendilerine zaman ayırdığınız için markanıza sempati duymaya başlayacaklar. Müşterilerinizi değerli hissettirmeniz sonucunda onlar da sizin için birer marka savunucusu haline dönüşecektir. Ve siz bir şey yapmadan sizin adınıza paylaşımlar yaparak çevrelerini etkilemeye başlayacaklar.


4. Rakiplerinizi kontrol edersiniz


Rakiplerinizin sosyal medyada neler paylaştığını kontrol edebilir, müşterilerinin onlarla olan iletişimini inceleyebilirsiniz. Onların uyguladığı ve işe yarayan şeyler varsa siz de kendi markanızda uygulayabilirsiniz. Böylece kendi marka değerinizi ve ürün geliştirmenizi de yapabilirsiniz.


Sosyal medya pazarlaması, görünüşte kolay gibi görünmektedir. Ancak kolay olan doğru bir şekilde yapılmadığında reklam bütçenizi sokağa atmaktır. Çünkü sosyal medya platformlarında bu tarz şeyleri yapmak kolay gibi gösterilir. Asıl önemli olan reklam vermek değil, doğru pazarlama taktikleri ile reklam için harcadığınız bütçenin fazlasının satış ve yeni müşteri olarak geri dönmesidir.


Sosyal medya yönetimi sosyal medya pazarlaması işleri gerçekten işin uzmanlarına bırakıldığında bu işe ayırdığınız bütçenin aslında bir harcama değil, daha fazla gelir getirecek bir yatırım olduğunu göreceksiniz.


2 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page