Sosyal Medya Pazarlamasının Markalar İçin 5 ÖnemiSon yıllarda sosyal medya, markalar için en güçlü dijital pazarlama kanallarından biri haline geldi. Sosyal medya platformlarını ülkemizde 52 milyondan fazla insanın kullandığı düşünülürse, bir markanın sosyal medyadan uzak durması hiç akıllıca değildir. Bunun yanında sadece sosyal medyada bulunmak değil, aktif olarak burada varlık sürdürmek zorundadır.


Sosyal medya pazarlaması markalara ne gibi avantajlar sağlar?


1. Marka güvenirliğini artırır.


Dijital çağda tüketicilerin %60’ı herhangi bir ürün ya da hizmeti satın almadan önce markayı sosyal medyadan araştırıyor. Önümüzdeki yıllarda bu oranın artarak devam edeceği görülüyor.


Markalar, sosyal medyada aktif olarak yer aldıkça tüketicilerin gözünde güvenirliği de o derece artacaktır. Çünkü sosyal medya var olmak, markanın hayranları ve kullanıcılarıyla herkese açık bir ortamda bir arada bulunmaktan korkmadığını gösterir. Bu da markaya duyulan güveni artırır.


2. Marka bilinirliğini artırır ve promosyon duyuruları doğru insanlara ulaşır.


Bir işletme kurmak ve insanlara ulaşmak istiyorsanız ancak TV reklamları ya da billboard’lar için yeterli bütçeniz yoksa -ki bu mecralara verilen reklam bütçeleri oldukça verimsizdir- sosyal medya sizin için en önemli ve etkili kanal olacaktır.


Sosyal medya sayesinde, yeni açtığınız işletmenizin isminin hedef kitleniz tarafından duyulmasını sağlayabilirsiniz. Hem de bunu klasik mecralara göre çok daha uygun fiyatlarla yapmanız mümkündür.


Ayrıca sattığınız ürün ya da hizmetlerle ilgili yapacağınız promosyonları müşteri ve takipçilerinize duyurabilirsiniz. Böylece potansiyel müşterilerinizi aktif müşteri haline getirebilirsiniz.


3. Markanızın erişilebilirliğini artırır.


Tüketiciler için sosyal medya hesaplarınız markanıza ulaşabilecekleri en kolay yoldur. İşletmeniz için de potansiyel müşterilerinize ulaşabileceği bir yol.


Yani sosyal medya tüketicilerin ve markanızın buluşma noktasıdır ve en önemlisi fiziksel bir mecra değildir. Böylece hem buluşmanız daha kolay ve evrensel olur, hem de daha düşük maliyetli.


4. Online Topluluk Oluşur.


Sosyal medya hesapları ile kitlelere marka sayfanız altında bir topluluk oluşturma şansı verirsiniz. Bu topluluk sayesinde sosyal dinleme yapabilir, marka stratejinizi belirleyebilir, şikayetleri takip edebilir ve daha iyi hizmet sunabilirsiniz. İlişki yönetimi ve topluluk oluşturma, sosyal medya pazarlamasının iki önemli dayanağıdır.


5. Daha Düşük Maliyetlidir ve Bütçe Verimli Kullanılır.


Sosyal medya son derece düşük maliyetli ve verimlidir. Sosyal medya pazarlaması için harcanan bütçenin geri dönüşü klasik mecralardan çok daha fazladır. Bundan kesinlikle emin olabilirsiniz. Özellikle büyük geleneksel pazarlama maliyetlerini karşılayamayan ya da boş yere harcama yapmak istemeyen işletmeler için bu en etkili yöntemdir. Yaptığınız harcama doğrudan hedef kitlenize yapıldığı için daha fazla geri dönüş alır ve gelirinizi artırırsınız.

1 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör