top of page

Sosyal Medya SEO Çalışmalarınıza Nasıl Yardımcı Olur?

Sosyal medya ve SEO, herhangi bir işletmenin dijital stratejisinin en önemli parçalarıdır. Ancak bu iki stratejiyi ayrı olarak değerlendirmek sahip oldukları gücü daha da büyütmenin önüne konan bir engel olacaktır.Çünkü sosyal medyadaki faaliyetlerinizin, arama sonuçlarındaki konumunuzu doğrudan etkilediğine dair çok sayıda kanıt mevcut. Bu nedenle sosyal medya, SEO stratejinizde ciddiye almanız gereken önemli bir noktadır.


İşletmenizin SEO çalışması için sosyal medya hesaplarından nasıl faydalanabilirsiniz?


1. Yüksek kaliteli back linkler oluşturur


Son yıllarda SEO algoritmalarında birçok şey değişmiş olsa da, sabit kalan şeylerden biri de güçlü back link’lerdir. Sitenize yönlendirilen linkler almak, arama motorlarında daha yüksek sıralara çıkmak için en etkili yöntemlerin başında gelir. Ve sosyal medya bu linklerin oluşturulması için size yardımcı olacaktır.


Ancak sadece sosyal medya hesaplarından back link almak yeterli olmaz. Bunların elbette faydası olacaktır ama asıl güç, takipçisi fazla olan sitelerden alınan back linklerdir.


Sosyal medya platformları, içeriğinizi geniş kitlelere ulaştırmak ve back link alma olasılığınızı artırarak bunu kolaylaştıracaktır.


2. Mention ve etkileşim


Herhangi bir link olmasa da internette markanızın ismi içeriklerde geçmeye başladığında Google bunun farkına varacaktır. Markanızın isminden sıklıkla bahsedilmeye başlandığında ise Google algoritmaları devreye girecek ve bu isme önem göstermeye başlayacaktır.


Markanız hakkında nasıl bahsedildiği, hakkında neler konuşulduğu konuları Google tarafından incelenmeye başlanacak ve bunun sonunda da sıralamanızı belirleyecektir.


Sosyal medyada marka isminizin etiketlerde ve bahsedilenlerde defalarca yer alması arama sonuçları sıralamanızı büyük oranda etkileyecektir.


3. İçeriğinizi görünür hale getirirSEO çalışmalarında en önemli hedeflerinizden biri de içeriğinizin daha görünür olmasıdır. Sosyal medya bunu gerçekleştirmek için önemli bir yerdir. İster içeriğinizdeki makaleleri ve blogları tanıtıyor olun, ister özel teklifler ve yeni ürünler sunmak istiyor olun, sosyal medya hepsi için hayati bir pazarlama kanalıdır.


Ve doğal olarak bunun SEO’nuz üzerinde de bir etkisi olacaktır. Siteniz daha fazla görüntülendikçe ve müşteriler sizinle daha fazla etkileşime geçtikçe, bu Google’ın mutlaka farkına varacağı ve ödüllendireceği bir şey olacaktır.


4. Kitlenizi organik olarak geliştirir


Sosyal medya asıl olarak insanların bir araya gelmesine yardımcı olmak için tasarlanmış platformlardır. Bu durumdan doğal olarak işletmeler de fayda sağlamaya başladı. Stratejik ortaklıklar kurmak SEO çalışmalarınıza büyük katkı sağlayabilir. Markanız hakkında paylaşım yapan bir influencer arama motorlarındaki sıralamanızı ciddi bir şekilde etkileyebilir.


Ayrıca kendi sektörünüz dışında sizinle ilgili paylaşım yapan saygın işletmelerin de son derece önemli olduğunu unutmayın.


5. Yerel işletmenizi görünür kılar ve otorite yapar


Yerel ve fiziksel işletmeler en çok Google’ın konum tabanlı arama reklamlarına önem verirler. Sosyal medya, yerel bir bölgedeki insanları markanız etrafında toplamaya ve markanızla etkileşime girmelerine olanak sağlar.


Konum ekleyerek yapacağınız paylaşımlar sonunda Google, işletmenizin yerel bir bölgede olduğunu anlayacaktır ve konum olarak yapılan aramalarda işletmenizin görünmesini sağlayacaktır.


Ayrıca yapacağınız doğru sosyal medya stratejisi ile markanızın yerel bir otorite olmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde hem lokasyondan bağımsız daha geniş kitlelere yayılabilir hem de rakiplerinize karşı bir fark yaratabilirsiniz.


6. Genel marka bilinirliğini artırır


Marka bilinirliğinin SEO için önemli olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak yapılan araştırmalarda Google’da marka adı ile yapılan aramalar da ciddi bir trafik sağlıyor. Bu şekilde gelen trafik ve sitenizle yaşanan etkileşim arama motorlarının markanızı nasıl sıralayacağı konusunda önemli bir rol oynuyor.


Markanızı sosyal medyada ne kadar çok kişi tanırsa, adınızı kullanarak Google araması yapma olasılığı da artacaktır. Ayrıca isme karşı oluşan aşinalıkla birlikte, marka ismi olmadan yapılan aramalarda marka isminizi gördüklerinde diğerleri yerine sizin sitenize tıklama olasılıkları da artacaktır.


Eğer siz de markanızın sosyal medyada daha güçlü olmasını istiyorsanız güçlü bir stratejiye sahip olmalısınız. Güçlü bir sosyal medya danışmanlığı almak ve fark yaratmak için bizimle iletişime geçin!


5 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page