top of page

Sosyal Medyadan Gelirlerinizi Artırmanın 10 YoluÜrün ya da hizmet satışı yapan tüm işletmeler satışlarını artırmak için sosyal medya pazarlamasını kullanmaları gerekiyor. İnsanlar günlerinin önemli bir bölümünü sosyal medyada geçirdikleri için işletmelerin de bu platformları kullanmaları zorunlu hale geldi.


Sosyal medya pazarlaması ile gelirlerinizi nasıl artırabilirsiniz?


1. Web sitenize trafik çekin


İnsanların markanızla karşılaşacakları ilk mecra sosyal medya platformları olacaktır. Bir sonraki karşılaşmanız ise web sitenizde olmalı. Sosyal medya pazarlamasında yapmanız gereken en önemli şey, insanları web sitenize yönlendirmek olmalı.


Web sitenizde insanların doğrudan satın alabilecekleri ürün ya da hizmet sunuyorsanız eğer, kullanıcı yolculuğunu buna göre tasarlamalısınız. Sosyal medyada görsel olarak zengin bir ürün sergileyip web sitenizin linkini verebilirsiniz. Yalnız burada dikkat etmeniz gereken nokta web sitenizin ana sayfası değil, görselini yayınladığınız ürün ya da kategorinin linkini vermek olmalı.


Bu şekilde ürününüz ya da hizmetinizle ilgilenen kullanıcıların doğrudan o sayfaya gitmelerine yardımcı olursunuz. Kolay ulaşılabilir hale getirdiğiniz için ürünün satışında pozitif etki edecektir.


2. İndirimler ve fırsatlarla ilgili yarışma ve çekilişler yapın


Sosyal medya platformlarının en cazip yanı ilgi çekici ve viral olma özelliğine sahip olmalarıdır. Markanızın adını duyurmak ya da kullanıcıları web sitenize çekmek istiyorsanız onları oyunun içine çekmelisiniz. Çekilişler ya da yarışmalar yapıp bunun duyurusunu da doğru etiketlerle yapmalısınız.


Satışlarınızı artırmak için haftada bir bu tarz oyunlar yapabilirsiniz. Kazananları yine sosyal medya hesaplarınızdan duyurarak hedef kitlenizdeki diğer insanların dikkatini çekebilirsiniz. Bu oyunlarda sadece bedava ürün vermek zorunda da değilsiniz üstelik. Hediye ürünlerin yanı sıra indirim kodları vererek ürün satın almaya yönlendirebilirsiniz.

Bu şekilde yapacağınız yarışmalar ve oyunlar marka bağlılığınızı ve web sitesi trafiğinizi artıracaktır.


3. Sosyal medya platformlarında mağaza açınHem Facebook hem de Instagram, markalara kendi platformlarında mağaza açmalarına olanak tanıyor. Bu gerçekten basit ve ücretsiz bir işlemdir. Ürün ve hizmetlerinizi doğrudan platformlara yerleştirerek, bu platformlardan insanların alışveriş yapmalarını sağlayabilirsiniz.


Evet, burada açtığınız mağazaları reklamlarla desteklemeniz mutlaka gerekecektir. Ancak geri dönüşleri gördükçe hayrete düşebilirsiniz. Bu yöntem ayrıca e-ticaret web sitesi bulunmayan ya da açmak istemeyen markalar için bulunmaz bir fırsattır.


4. Paylaşımlarda disiplinli ve yaratıcı olun


İşletmenizin sosyal medyadan gelirlerini artırması konusunda ciddiyseniz yapacağınız paylaşımlara da aynı ciddiyetle yaklaşmalısınız. Buradaki ciddiyet, resmi paylaşımlar yapın anlamında değil tabii ki. Sosyal medyadaki varlığınızı ve aktifliğinizi ciddi bir şekilde sürdürmeniz gerektiği anlamındadır.


Düzenli olarak paylaşımlarda bulunun. Bu düzenli dediğimiz genelde günlüktür. Ve yaratıcı görseller ya da videolar paylaşın. Bu şekilde sosyal medyadaki etkileşimlerinizi artırabilirsiniz.


Ne kadar fazla etkileşim yakalarsanız gelirleriniz de o kadar artacaktır. Markanız ne kadar çok görüntüleniyorsa ürün ya da hizmetlerinizin satış olasılığı da o kadar artacaktır. Sosyal medyadan gelirlerini artıran markalar genelde sosyal medyayı en aktif olarak kullanan markalardır.


5. Müşterilere cevap verin ve yorumlara dikkat edin


Sosyal medyayı kullanan markaların iki türlü müşteri ilişkileri yönetimi gerçekleştirdiği görülüyor.


Bir kısım marka her katılım, paylaşım ya da yorumlara cevap verirken, bir kısım ise olumsuz yorum ya da paylaşımları görmezden geliyor ya da onları ortadan kaldırıyor.

Olumsuz yorum ve paylaşımları görmezden gelen ya da onları kaldıran markalar, tüketicilerin gözünde güvenilirliklerini her geçen gün kaybetmekte olduklarının farkında değillerdir. Çünkü ortadan kaldırsanız bile olumsuz paylaşım internet ortamında sizden bağımsız olarak dolaşmaya devam edecektir ve işin kötü tarafı sizin onu kaldırdığınız bilgisi de bu yoruma eşlik edecektir. Bu durum potansiyel müşterilerinizi sizden uzaklaştırırken, mevcut müşterilerinizde güven kaybına yol açacaktır.


Bu nedenle markanız altında yapılan her türlü yoruma açık olun. Olumsuz bir yorum varsa bunun nedeni hakkında araştırmalar yapın ve bu olumsuzluğu giderebilmek için çalışmalar yapın. Üstelik tüm bunları insanların gözü önünde, sosyal medyada duyurarak yapın. Böylece olumsuzlukları markanız lehine çevirebilirsiniz.


6. Sosyal medyada influencer pazarlaması yapın


Çoğu marka, sosyal medyadaki influencer’ların maliyetli olması konusunda şikayetçidir. Ve bunda haklıdırlar. Ancak bu noktada influencer’lar da takipçi sayılarına göre bölümlere ayrılmış durumdalar.


Markanız için milyonlarca ya da yüz binlerce takipçisi olan influencer’lar ile çalışmak yerine daha küçük on binlerce takipçisi olanlarla da çalışabilirsiniz. Bu şekilde maliyetinizi düşürebilirsiniz. Maliyetinizi düşürmek istiyorsanız markanız için doğru hedef kitleye hitap eden doğru influencer ile çalışmanız gerekiyor.


7. Sosyal medya reklam harcamaları yapın


Geçtiğimiz yıllarla birlikte sosyal medyadaki hedef kitle kırılımları artmaya başladı. Artık hedef kitlenizi doğru bir şekilde tanımladığınızda düşük maliyetle daha fazla kitleye ulaşabiliyorsunuz.


Tüm sosyal medya platformları sesinizi duyurabilmek için sizi reklam vermeye yöneltirler. Tamamen ücretsiz olan bu uygulamaların gelir kaynaklarından biri de burada verilen reklamlardır aslında. Doğru hedef kitleye reklam verdiğiniz sürece ayırdığınız reklam bütçesinin size geri dönüşü etkileyici olacaktır. Burada profesyonel destek almanız önemlidir. Çünkü yanlış reklamlar size maliyet yaratırken satışlarınıza katkısı çok az olacaktır.


8. Kaliteli bir sosyal medya içeriği oluşturun


İçerik kalitesi listemizin sekizinci sırasında olmasına rağmen aslında birinci sıraya da alabiliriz. Kaliteli içerik oluşturmak online satışlarınızı artırmanın en etkili yoludur. Bu aynı zamanda etkileşim sayınızı da artırır ve yeni müşteri kazanmanıza da yardımcı olur.


Kaliteli içerik oluşturma sorumluluğu içerik yönetimi ve sosyal medya yönetimi yapan ajansların sorumluluğundadır. Piyasadan farklı içerikler oluşturma konusunda yaratıcı ve proaktiflerse, satışlarınızın artması konusunda sorun yaşamazsınız.


Kaliteli içerik, gelirinizi artırmanın altın anahtarıdır.


9. Çevrimdışı ve çevrimiçi entegrasyonu yapın


Sosyal medya sanal bir ortamdır. Bu durum bazen kullanıcıların yabancılaşma yaşamasına neden olmaktadır. Bir marka olarak, sosyal medyadan gelir elde etmek istiyorsanız mutlaka çevrimdışı etkinlikler düzenlemelisiniz.


Bunu sık sık yapmanıza gerek yok. 3 ayda bir yapacağınız etkinlikler markanız için gayet olumlu sonuçlar verecektir. Ürün lansmanı ya da en aktif takipçilerinizle öğle yemeği gibi etkinlikler yapabilirsiniz. Bu etkinliğe katılan takipçileriniz fiziksel farkındalığa ulaşacak ve bu enerjilerini aynı şekilde sosyal medyaya aktaracaklardır.


Markaların zaman zaman çevrim dışı etkinlikler yapmaları çok önemlidir. Bu aynı zamanda markanızın varlığını yaratmak için faydalı olacaktır.


10. Sabırlı olun ve biraz zaman verin


Çok sayıda marka zaman zaman sosyal medyadan gelen satışların yavaşlamasından hatta durmasından şikayetçidir. Evet bu bir gerçektir. Hatta bu durum en iyi markaların bile başına gelen bir şeydir. Çünkü sosyal medya platformları sürekli değişiyor ve gelişiyor. Yani sosyal medya stratejilerinizin de sürekli değişip gelişmesi gerekiyor.


Sosyal medyada asla tek bir strateji ile yolunuza devam edemezsiniz. Her zaman çok yönlü bir stratejiniz olmalı. Bunun herkes bilincindedir ancak kimse gerçek anlamda bunu yapmaz. Burada anahtar kelime sabırlı olmaktır ve farklı stratejiler denemektir.


Bugün işe yarayan stratejiniz, sosyal medya algoritması değiştiğinde işe yaramayacaktır. Sizin de aynı şekilde değişmeniz gerekiyor. Ve bu değişimlerin sonuçlarını alırken sabırlı olmalısınız.


Sonuç


Yukarıda belirtilen sosyal medya stratejilerini izlediğinizde gelirlerinizde kesinlikle artış yaşayacaksınız. Artık sosyal medyaya yatırım yapmaktan kaçınmamalısınız ve bu işi yapacak doğru kişilerle çalışmalısınız. Ajanslarla çalıştığınızda buraya yaptığınız maliyeti gereksiz gibi görebilirsiniz. Bunun nedeni, sosyal medyayı temel anlamda kullanmanın kolay olması ve herkesin kendi kafasında stratejinin doğru olduğu konusunda inat etmesidir.


Gelecek yıllarda sosyal medyada olmayan markaların varlıklarını sürdüremeyecek olmaları kesindir. Bunun yanında büyüyecek markalar da sosyal medya pazarlamasını doğru kullanan markalar olacaktır.


Bir sosyal medya pazarlama hizmeti ile ilgili yardım almak istiyorsanız bize ulaşmaktan çekinmeyin.

Mail: bilgi@benokudum.com


0 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page