Sosyal Medyadan Gelirlerinizi Artırmanın 10 YoluÜrün ya da hizmet satışı yapan tüm işletmeler satışlarını artırmak için sosyal medya pazarlamasını kullanmaları gerekiyor. İnsanlar günlerinin önemli bir bölümünü sosyal medyada geçirdikleri için işletmelerin de bu platformları kullanmaları zorunlu hale geldi.


Sosyal medya pazarlaması ile gelirlerinizi nasıl artırabilirsiniz?


1. Web sitenize trafik çekin


İnsanların markanızla karşılaşacakları ilk mecra sosyal medya platformları olacaktır. Bir sonraki karşılaşmanız ise web sitenizde olmalı. Sosyal medya pazarlamasında yapmanız gereken en önemli şey, insanları web sitenize yönlendirmek olmalı.


Web sitenizde insanların doğrudan satın alabilecekleri ürün ya da hizmet sunuyorsanız eğer, kullanıcı yolculuğunu buna göre tasarlamalısınız. Sosyal medyada görsel olarak zengin bir ürün sergileyip web sitenizin linkini verebilirsiniz. Yalnız burada dikkat etmeniz gereken nokta web sitenizin ana sayfası değil, görselini yayınladığınız ürün ya da kategorinin linkini vermek olmalı.


Bu şekilde ürününüz ya da hizmetinizle ilgilenen kullanıcıların doğrudan o sayfaya gitmelerine yardımcı olursunuz. Kolay ulaşılabilir hale getirdiğiniz için ürünün satışında pozitif etki edecektir.


2. İndirimler ve fırsatlarla ilgili yarışma ve çekilişler yapın


Sosyal medya platformlarının en cazip yanı ilgi çekici ve viral olma özelliğine sahip olmalarıdır. Markanızın adını duyurmak ya da kullanıcıları web sitenize çekmek istiyorsanız onları oyunun içine çekmelisiniz. Çekilişler ya da yarışmalar yapıp bunun duyurusunu da doğru etiketlerle yapmalısınız.


Satışlarınızı artırmak için haftada bir bu tarz oyunlar yapabilirsiniz. Kazananları yine sosyal medya hesaplarınızdan duyurarak hedef kitlenizdeki diğer insanların dikkatini çekebilirsiniz. Bu oyunlarda sadece bedava ürün vermek zorunda da değilsiniz üstelik. Hediye ürünlerin yanı sıra indirim kodları vererek ürün satın almaya yönlendirebilirsiniz.

Bu şekilde yapacağınız yarışmalar ve oyunlar marka bağlılığınızı ve web sitesi trafiğinizi artıracaktır.


3. Sosyal medya platformlarında mağaza açınHem Facebook hem de Instagram, markalara kendi platformlarında mağaza açmalarına olanak tanıyor. Bu gerçekten basit ve ücretsiz bir işlemdir. Ürün ve hizmetlerinizi doğrudan platformlara yerleştirerek, bu platformlardan insanların alışveriş yapmalarını sağlayabilirsiniz.


Evet, burada açtığınız mağazaları reklamlarla desteklemeniz mutlaka gerekecektir. Ancak geri dönüşleri gördükçe hayrete düşebilirsiniz. Bu yöntem ayrıca e-ticaret web sitesi bulunmayan ya da açmak istemeyen markalar için bulunmaz bir fırsattır.


4. Paylaşımlarda disiplinli ve yaratıcı olun


İşletmenizin sosyal medyadan gelirlerini artırması konusunda ciddiyseniz yapacağınız paylaşımlara da aynı ciddiyetle yaklaşmalısınız. Buradaki ciddiyet, resmi paylaşımlar yapın anlamında değil tabii ki. Sosyal medyadaki varlığınızı ve aktifliğinizi ciddi bir şekilde sürdürmeniz gerektiği anlamındadır.


Düzenli olarak paylaşımlarda bulunun. Bu düzenli dediğimiz genelde günlüktür. Ve yaratıcı görseller ya da videolar paylaşın. Bu şekilde sosyal medyadaki etkileşimlerinizi artırabilirsiniz.


Ne kadar fazla etkileşim yakalarsanız gelirleriniz de o kadar artacaktır. Markanız ne kadar çok görüntüleniyorsa ürün ya da hizmetlerinizin satış olasılığı da o kadar artacaktır. Sosyal medyadan gelirlerini artıran markalar genelde sosyal medyayı en aktif olarak kullanan markalardır.


5. Müşterilere cevap verin ve yorumlara dikkat edin


Sosyal medyayı kullanan markaların iki türlü müşteri ilişkileri yönetimi gerçekleştirdiği görülüyor.


Bir kısım marka her katılım, paylaşım ya da yorumlara cevap verirken, bir kısım ise olumsuz yorum ya da paylaşımları görmezden geliyor ya da onları ortadan kaldırıyor.

Olumsuz yorum ve paylaşımları görmezden gelen ya da onları kaldıran markalar, tüketicilerin gözünde güvenilirliklerini her geçen gün kaybetmekte olduklarının farkında değillerdir. Çünkü ortadan kaldırsanız bile olumsuz paylaşım internet ortamında sizden bağımsız olarak dolaşmaya devam edecektir ve işin kötü tarafı sizin onu kaldırdığınız bilgisi de bu yoruma eşlik edecektir. Bu durum potansiyel müşterilerinizi sizden uzaklaştırırken, mevcut müşterilerinizde güven kaybına yol açacaktır.


Bu nedenle markanız altında yapılan her türlü yoruma açık olun. Olumsuz bir yorum varsa bunun nedeni hakkında araştırmalar yapın ve bu olumsuzluğu giderebilmek için çalışmalar yapın. Üstelik tüm bunları insanların gözü önünde, sosyal medyada duyurarak yapın. Böylece olumsuzlukları markanız lehine çevirebilirsiniz.