top of page

Yarattığınız Marka Özgün Bir Ses Sahibi OlmalıHarika içerik yaratmanın ve bir marka oluşturmanın kritik adımlarından biri de kendi özgün sesinizi geliştirmektir.


Edebiyatta kullanılan tanımıyla ses, bir yazarın bireysel yazı tarzını tanımlamak için kullanılan bir kavramdır aslında. Bir yazarın bir hikayenin genel havasına katkıda bulunmasını sağlayan bir sürü şey vardır. Karakter gelişimi bakış açısı, noktalama, diyaloglar vs gibi.


Tüm alanlarda kullanılabilecek evrensel tanımıyla ses, yazdığınız şeylerin okunurken kulağa nasıl geldiğidir aslında. Yazarın sayfadaki kelimelere kattığı ve bunların belli bir kişiliğinin ve bakış açısının oluşmasını sağlayan, bir insan tarafından yazıldığını açıkça belli eden şeydir.


Ses fikri sadece edebiyatla ya da sanatla mı ilgilidir?


Kesinlikle hayır!


Ses kavramı aslında iş dünyasıyla tamamen alakalıdır.


Çünkü ses aynı zamanda markanızı nasıl ifade ettiğinizle ilgilidir. Müşterilerinizle iletişiminizde ve yayınlarınızda kullandığınız tonla ilgilidir. Markanızın müşterilerin gözünde ne ifade ettiğiyle ilgilidir. Sizin ve bakış açınızın benzersiz olan yanlarını anlamakla ilgilidir.


İşletmeler kalabalık bir pazarda kendilerini farklılaştırabilmek için uğraşıyorlar. Çoğu kendilerini temek şeylerle kolayca farklı bir konuma getiriyor. Tasarım, grafikler ve logo gibi. İçerik en son ve en az düşündükleri şey. Hatta bir kısmı dikkate bile almıyor.


İşte bu tam anlamıyla delilik!


Şirketinizin özel olduğunu, pazardaki diğerlerinden farklı olduğunu gösteren ilk şey içeriktir. İçerikler, sizin ne kadar özel olduğunuzu ve özgün bakış açınızı ifade eder. Birisi web sitenizi ziyaret ettiğinde, bir yazınızı okuduğunda başka bir şirket aklına gelmemeli. Size özel içerikler sizi diğerlerinden farklı kılar.


Çünkü yaratıcı web siteleri, farklı logo ve tasarımlar artık alışılmış hale geldi. Yani kimse gördüklerine şaşırmıyor ya da hayran kalmıyor. Sadece geçici bir süre beğeniyor ve geçiyor. Artık hayat hiç olmadığı kadar hızlı ve pazarda akılda kalıcı olmanın yolları değişiyor. İşletmenizin ve markanızın akılda kalıcı olmasını sunduğunuz içeriklerle sağlayabilirsiniz.


Web sitelerinde oluşturulması gereken içerikler ve bu içeriklerde kullanılan dil ve ses tonu ayırt edici bir kimlik yaratmak için yeterince kullanılmayan ama en güçlü olan yoldur.


Eğer hedef kitlenizle bağlantı kurmak, onları harekete geçirmek ya da heyecanlandırmak istiyorsanız sizi tanımlayan özgün sesinizi bulmalı ve onlara devamlı olarak içerik üretmelisiniz.


1 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page