En İyi Sosyal Medya Formatı Nedir?Sosyal medya hesaplarının yönetiminde belki de en çok sorulan ve tartışılan konulardan biri de formatın ne olacağıdır. Ancak bu soruya geçmeden önce cevaplamanız gereken başka bir soru daha var.


Sosyal medya hedef kitlenizi kendinize nasıl çekersiniz?


Sosyal medya aç bir canavardır ve her gün daha fazla içeriğe ihtiyaç duyar. Sosyal medyada kendi kitlenizi oluşturmak için müşterilerinizi ve hedef kitlenizi iyi tanımanız gerekir. Sosyal medyada bir profil oluşturmadan önce aşağıdaki 5 soruya yanıt vermelisiniz?


1. Hedef kitlem hangi sosyal medya platformlarını kullanıyor?


Bu sorunun cevabı sizi, işletmeniz için en uygun sosyal medya platformuna yönlendirecektir.


2. Sosyal medyada onların dikkatini çekecek hangi sorunlarını çözebilirim?


Sosyal medyada paylaşım yapacağınız konuları belirlemek için etkili bir sorudur. Vereceğiniz cevabın konusunda kaliteli içerik üretebilirsiniz. Bu noktada önemli bir ayrıntı, içerikleriniz kesinlikle reklam içermemelidir.


3. Hedef kitlem neden sosyal medya kullanıyor?


Hedef kitleniz bilgilenmek amacıyla mı sosyal medyada bulunuyor yoksa sadece eğlence amaçlı mı? Burada yapacağınız analiz sizin sosyal medya içeriklerinizin türünü belirleyecektir.


4. Sosyal medyada paylaşımlarını ne zaman yapmalıyım?


Sosyal medyada mutlaka bir paylaşım takviminiz olmalı. Bu takvimi hedef kitlenizin kullanım alışkanlıklarına göre belirleyebilirsiniz.


5. Hedef kitlem sosyal medyaya hangi araçlarla giriyor?


Hedef kitlenizin sosyal medyayı ne tür cihazlarla kullandığını bilirseniz, içeriklerde vurgu yapacağınız yerleri ona göre belirleyebilirsiniz.


Bu soruları cevapladıktan sonra içerik formatınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz.


5 Sosyal medya içerik formatı


5 temel sosyal medya içerik formatı vardır. Her birinin hedef kitlenizi sosyal medyada çekmek için kendine özgü avantajları vardır.


1. Metin


Metin içerikleri, sosyal medya içerikleri arasında zorlu araçlardan biridir. Özgün ve SEO uyumlu içerikler üretip arama motorlarında üst sıralara çıkmak uzun ama kalıcı bir süreçtir. Sürdürülebilir bir iş modeli için kullanılması gerekli olan formattır.


Hangi sosyal medya platformlarında etkilidir?


- Bloglar (Ne iş yaparsanız yapın, işletmenizin mutlaka bir blog sayfası olmalıdır. Faydasını uzun vadede mutlaka görürsünüz)

- Linkedin yayınları

- Medium (Ülkemizde hala çok popüler olmasa da kemik kitlesi bulunan bir içerik platformu)

- Facebook ve Twitter paylaşımları


Metin formatındaki içeriklerin sosyal medyada güçlü yönleri nelerdir?


- İstediğiniz konuda ya da sattığınız ürün/hizmet konularında detaylı bilgi sunar.

- Daha geniş kitlelere hitap eder.

- Web reklamlarına izin verir.

- Ürün ya da hizmetinize bağlantı verip trafik ve satışları artırır.

- Müşterilerinizle bağ kurar ve sadık müşteri kitlesi yaratır.


2. Görüntü


Görüntü içerikleri biraz çeşitliliğe sahiptir. Fotoğraflar, haritalar, infografikler ve karikatürler gibi. Sosyal medya analizlerinde reklam verenlerin yaklaşık %80’inin fotoğraf kullandığı görülmüştür. Yani görüntü içerik formatı doğru kullanılırsa çok değerli sonuçlar elde edilebilir.


Hangi sosyal medya platformlarında etkilidir?


- İnstagram

- Bloglar

- Facebook ve Twitter

- Pinterest (Ülkemizde yurt dışındaki kadar popüler olamadı ancak sürekli yükselen bir grafiği var. Bu nedenle göz ardı edilmemesi gereken bir platformdur.)